Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 03.05.2012

Czym jest dla nas wolność?

Minęło 60 lat od nadania pierwszej audycji w Radiu Wolna Europa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wolność wyglądała zupełnie inaczej niż dziś.
Kamil Jasieński i Patryk KuniszewiczKamil Jasieński i Patryk Kuniszewicz
Posłuchaj
  • O Radiu Wolna Europa i wolności dziś - Kamil Jasieński.
  • Radio Wolna Europa - materiał Kasi Węsierskiej
Czytaj także

Polskie Radio dla wszystkich swoich słuchaczy i użytkowników internetu uruchomiło specjalny serwis poświęcony Radiu Wolna Europa. Na tej stronie znajduje się 20 tysięcy archiwalnych audycji, które obrazują sytuację Polski od 1952 roku do lat 90. XX wieku. Właśnie 3 maja 1952 roku rozpoczęło nadawanie Rozgłośnia Polska Radio Wolna Europa.

- Radio Wolna Europa w okresie peerelu było najchętniej słuchanym radiem zagranicznym - opowiada czwórkowy reporter Kamil Jasieński. Celem ludzi skupionych wokół Radia Wolna Europa było mówienie prawdy o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim, chce przed ludźmi ukryć, by zabić resztki nadziei - takie wyjaśnienia padły z ust prowadzącego jedną z pierwszych audycji.

- W latach 50. polskie programy półgodzinne lub godzinne były nagrywane w Nowym Jorku i wysyłane pocztą lotnicza do Niemiec - opowiada Kamil Jasieński. 30 czerwca 1994 roku w Poznaniu odbyło się oficjalne uroczyste zakończenie działalności polskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Podobne funkcje, jak kiedyś Radio Wolna Europa, dziś pełnią niektóre zagraniczne redakcje Polskiego Radia. - Wzięliśmy na siebie ten obowiązek, nie tylko informowania o wydarzeniach w Polsce, ale także o tym jak świat patrzy na Białoruś. Udostępniliśmy też naszą antenę dla niezależnych, niepodległościowych wypowiedzi, głosów obywateli Białorusi. Informujemy o ciekawych wydarzeniach - o polsko-białoruskiej współpracy. Nadajemy po białorusku nie po rosyjsku - wyjaśnia Nina Barszczewska z Redakcji Białoruskiej.

Równocześnie z Radiem Wolna Europa i oficjalnym angielskim BBC w latach 60. rozwijały się stacje pirackie np. Radio Caroline. Ich prezenterzy stawiali głównie na muzykę i "gadkę" ze słuchaczami - posłuchaj audycji "W cztery oczy" i dowiedz się ile takich pirackich stacji funkcjonuje dziś, jak wolność, również tę internetową postrzegają słuchacze Czwórki.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału reporterskiego Kasi Węsierskiej. O znaczeniu Radia Wolna Europa, o ideach mu przyświecających opowiadał Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny serwisu specjalnego Polskiego Radia - Radio Wolna Europa.

(pj)