Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PAP
Jarosław Krawędkowski 18.05.2021

Skąd środki na Polski Ład? Minister finansów: chcemy rozkręcić gospodarkę

- Jak będzie rosła, to wszyscy będziemy kupować więcej, co oznacza większe przychody z podatku VAT, więcej ludzi będzie miało pracę i wzrosną wpływy z PIT, a pracodawcy będą więcej zarabiać, więc będą płacić CIT - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

- W taki to bezbolesny sposób będziemy mogli to wszystko finansować – powiedział we wtorek Kościński w Radio Wnet, pytany o sposób sfinansowania programu Polski Ład.

morawiecki 456 pap 1200 .jpg
Premier: chcemy, by odrodzenie gospodarki dało się odczuć już za kilka miesięcy

Ważne też uszczelnienie podatków

Dodał także, że w części program zostanie sfinansowany dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

- Zrobiliśmy już bardzo dużo przez ostatnie 4 lata, bo zmniejszyliśmy lukę VAT o prawie połowę, ale jest jeszcze trochę do zrobienia, bo mamy ponad 10 proc. luki VAT, a są takie kraje w Europie, które mają 5 proc. – powiedział Tadeusz Kościński w Radiu Wnet.Minister przyznał, że obecnie trudno ocenić, ile dokładnie stracą samorządy na zmianach podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie.

Mniejsze daniny od mniej zarabiających, to większe zakupy i wpływy z VAT

- Nie wiemy dokładnie, bo nasze szacunki są zrobione w taki sposób, jakby nic się nie zmieniło, ale gospodarka będzie rosła, bo pieniądze, które zostaną w kieszeniach mniej zarabiających, szybko znajdą się w sklepach. Będą oni więcej kupować, a to zwiększy wpływy z VAT, a potem PIT i CIT – stwierdził Kościński.


1200X660 Gertruda Uścińska Twitter.jpg
Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Mniejsze podatki zmniejszą szarą strefę, a tym samym większe wpływy do budżetu

Jego zdaniem zmiany w podatkach skłonią część osób, pracujących obecnie w szarej strefie, do wejścia na oficjalny rynek pracy, co powinno również przełożyć się na wzrost wpływów podatkowych.

Przewidywane rekompensaty dla samorządów

- Ale wiemy, że samorządy stracą, przynajmniej w krótkim terminie, więc tu będzie specjalny fundusz, z którego będą wypłacane rekompensaty. Zapewne zostanie wpisane to do ustawy, aby nie było uznaniowości, więc samorządy będą wiedziały, ile będą mogły dostać, i będą mogły planować swoje wydatki – powiedział Kościński w Radiu Wnet.

Dla kogo korzystne zmiany podatkowe

Potwierdził także, że będzie specjalna ulga dla osób, które zarabiają między 6 tys. zł a 11 tys. zł miesięcznie.

- Na zmianach zyskują ci, co zarabiają do 6 tys. zł. Ci, którzy zarabiają powyżej 12 tys. zł, tracą. Ale chcemy, aby ci, którzy zarabiają między 6 tys. zł a 11 tys. zł na zmianach ani nie zyskali, ani nie stracili. To będzie ulga w PIT tak skalkulowana, żeby była neutralna – powiedział Kościński.

Zarabiający najwięcej zapłacą większe podatki

Kościński mówił, że osoby, które płacą 32-proc. stawkę podatku, mogą po zmianach zapłacić o 9 proc. więcej niż obecnie.

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg

Fogiel o Polskim Ładzie: wszystkie propozycje złożyliśmy z myślą o Polakach


- Ale obecnie 32 proc. płaci 1,2 mln ludzi, a po zmianach będzie to 600 tys., więc będzie to o połowę mniej. No i jest to sprawiedliwe społecznie, aby ci, którzy zarabiają więcej, płacili więcej. W Europie jest to normalne i progresja podatkowa jest wysoka – powiedział minister finansów.

Bardziej sprawiedliwy podatek liniowy

Z wyższymi obciążeniami muszą się liczyć także przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy rozliczają się podatkiem liniowym – przyznał Tadeusz Kościński.- Jak najbardziej. Było niesprawiedliwie, że ktoś zarabiał 30 tys. zł miesięcznie i płacił mniejszą składkę niż ktoś, kto zarabiał 3 tys. zł. To trzeba było zmienić. I teraz trzeba będzie pomóc tym, który zarabiają najmniej. Ale w innych resortach, bo to nie jest w kompetencji Ministerstwa Finansów, toczą się prace, aby zlikwidować umowy śmieciowe. Część działalności gospodarczych to umowy śmieciowe, więc nie wiem, czy będą kompensować, czy tak działać, aby te umowy zmienić – powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

PAP, jk