Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
IAR / PAP
Sławomir Dolecki 15.05.2021

Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Polski Ład ma propozycje dla seniorów

Praca dla emerytów bez podatku i zwolnienie z podatku emerytury do 2,5 tys. zł - takie zmiany w polityce senioralnej zapowiada PiS w Polskim Ładzie. Są również rozwiązania na rzecz wydłużania okresu aktywności zawodowej seniorów.

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nowy program, podkreślił, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł poprawi los emerytów. Wskazał, że dzięki podniesieniu kwoty wolnej, emerytura do 2 500 zł będzie zwolniona z podatku. Premier zwrócił uwagę, że na tej zmianie skorzysta prawie dwie trzecie wszystkich emerytów w Polsce. Zaznaczył, że dzięki zwolnieniu z podatku rocznie w portfelach emerytów zostanie około 2 tys. zł netto.

Emerytura dwukrotnie wyższa

senior 1200 shutter.jpg
Świadczenia z ZUS. Seniorzy otrzymają nie tylko 13. emeryturę

Autorzy Polskiego Ładu chcą także wydłużać okres aktywności zawodowej seniorów przez umożliwienie osobom w wieku 55 plus zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Wprowadzony będzie także nowy instrument zachęcający do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – PIT-0 dla Seniora. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto, a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.

- Dzięki temu ich emerytura w przyszłości będzie zasadniczo wyższa, w niektórych przypadkach nawet podwojona - podkreślił szef rządu.


Posłuchaj
00:25 Premier - emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku.mp3 Premier: emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku (IAR)

 

Polski Ład przewiduje również:

  • zwiększenie bezpieczeństwa seniorów przez dofinansowanie zakupu tzw. opasek bezpieczeństwa, umożliwią one proste bądź automatyczne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia,
  • umożliwienie korzystania z programu "Leki 75 plus" osobom młodszym (70 plus), a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60 plus,
  • ułatwienia w tworzeniu placówek, które łączą dzienne domy opieki z przedszkolami podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w Niemczech; dzięki nim dzieci będą rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy zaangażują się w wychowanie najmłodszego pokolenia.

Ogólnopolska infolinia administracyjna

Z kolei dla Polaków wracających z zagranicy po zakończeniu kariery zawodowej tworzone będą centra usług społecznych - instytucje oferujące kompleksowe wsparcie dla osób starszych, które za granicą chcą powrócić do Polski. Centra będą zapewniać całodobową opiekę, wsparcie w zakresie ochrony zdrowia i wspomagać aktywność społeczną seniorów.


Posłuchaj
00:20 Premier - emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku 2.mp3 Premier: emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku (IAR)

 

Poza tym:

  • stworzona ma być ogólnopolska infolinia administracyjna, która pozwoli uzyskać informacje o tym, co dzieje się ze sprawą załatwianą w każdym urzędzie w Polsce; dzięki infolinii osoby mniej biegłe w usługach cyfrowych będą mogły dowiedzieć się, w jaki sposób można załatwić sprawę administracyjną i zostaną przekierowane do właściwej instytucji;
  • realizowane będą kampanie na rzecz zwiększenia świadomości praw ofiar przemocy domowej, zwłaszcza tych najsłabszych - kobiet, dzieci i osób starszych, a także dostępności wsparcia psychologicznego.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS