Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
IAR / PAP
Sławomir Dolecki 19.05.2021

Szef sejmowej komisji finansów: składka zdrowotna jest planowana na zasadzie sprawiedliwego obciążenia dla wszystkich

- Podatki łącznie zostaną bardzo wyraźnie obniżone, szczególnie dla osób mniej zarabiających. Ma to związek z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku w Polskim Ładzie - powiedział przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk.

Polityk PiS podczas konferencji prasowej odniósł się w ten sposób do wypowiedzi posła PSL Krzysztofa Paszyka. Ludowiec na początku obrad Sejmu mówił, że od najbliższego czasu Polacy będą obciążeni "podatkiem Morawieckiego" - w ten sposób określił podwyższenie składki zdrowotnej.

Nastąpi bardzo wyraźna obniżka danin

pracownik free 1200.jpg
Polski Ład najwięcej korzyści przyniesie pracownikom ze średnią pensją. Sprawdź, czy zarobisz więcej

Henryk Kowalczyk powiedział, że poseł PSL minął się z prawdą. Podkreślił, że nie można mówić o wprowadzaniu nowego podatku, skoro w ramach Polskiego Ładu podatki zostaną obniżone. Dodał, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł sprawi, iż nastąpi bardzo wyraźna obniżka danin, szczególnie dla osób najmniej zarabiających.


Posłuchaj
00:20 Szef sejmowej komisji finansów o obniżce podatków w Polskim Ładzie1.mp3 Szef sejmowej komisji finansów o obniżce podatków w Polskim Ładzie

 


Dodał, że składka zdrowotna jest planowana na zasadzie sprawiedliwego obciążenia dla wszystkich. Stwierdził, że do tej pory była ona ryczałtowa, co sprawiało, że procentowo płacili ci co mają najmniejsze zarobki. Dodał, że dla osób najlepiej zarabiających była ona niezauważalna. Podkreślił, że składka zdrowotna będzie teraz wynosić 9 proc.

Zlikwidować niesprawiedliwy system

- Dopiero od 13 tys. zł miesięcznie zaczyna się drobne podniesienie podatków, a istotne obciążenie podatkowe składką zdrowotną będzie widoczne dopiero przy zarobkach rzędu kilkadziesiąt tysięcy złotych – podkreślił poseł PiS.


Posłuchaj
00:17 Szef sejmowej komisji finansów o obniżce podatków w Polskim Ładzie2.mp3 Szef sejmowej komisji finansów o obniżce podatków w Polskim Ładzie

 


Zwrócił też uwagę, że wprowadzenie zmian podatkowych wynikających z Polskiego Ładu zlikwiduje obowiązujący jeszcze w Polsce degresywny system podatkowy.

- Im więcej ktoś zarabiał, tym mniej płacił procentowo podatków. Kiedyś, przygotowując jednolitą daninę, mówiłem, żeby ten trochę niesprawiedliwy system zlikwidować, żeby nie było tak, że najwięcej zarabiający, po kilkadziesiąt tysięcy, płacą najmniejsze procentowo podatki. Teraz te podatki najmniejsze będą płacić ci, co zarabiają najmniej, i stopniowo te podatki będą rosły, ale proporcjonalnie do zarobków, a więc dla tych, co najwięcej zarabiają, będą większe – ocenił Henryk Kowalczyk.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS