Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 17.01.2011

Kto i dlaczego atakuje Benedykta XVI?

Nakładem Wydawnictwa św. Stanisława BM w Polsce ukazała się książka watykanisty Aldo Marii Valli "Ratzinger na celowniku".
Posłuchaj
  • Ksiądz Zygmunt Kosowski o książce
  • Aldo Maria Valli o książce
Czytaj także

Jak wyjaśnia dyrektor wydawnictwa, ksiądz Zygmunt Kosowski, autor pokazuje dlaczego różne środowiska atakują Benedykta XVI.

- Mówi o sprawach dla Kościoła trudnych: aferze pedofilskiej, stanowisku Watykanu w sprawie AIDS czy krytyce Kościoła - wyjaśnia ksiądz Kosowski dodając, że często motywem ataków jest niepełna informacja o tym, w jaki sposób Benedykt XVI odnosi się do tych zagadnień naprawdę.

Aldo Maria Valli, autor książki, dodaje, że media często wypaczają obraz papieża, przedstawiając go jako człowieka, który nie nadąża za współczesnością, zanadto kocha tradycję, nie potrafi nawiązać dialogu ze światem, a zwłaszcza ludźmi młodymi i jest przeciwnikiem postanowień Soboru Watykańskiego II.

Zdaniem watykanisty, wszystkie te zarzuty są nieprawdziwe, czego stara się dowieść w tej książce. - Ta książka ma służyć lepszemu poznaniu papieża i - na podstawie tego, co o nim mówią i piszą media - poznania jaki on jest naprawdę - mówi autor.

Aldo Maria Valli jest absolwentem politologii Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie, znanym włoskim dziennikarzem, pisarzem, a od 1996 r. również watykanistą. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego 40 pielgrzymkach zagranicznych i był specjalnym korespondentem włoskiej telewizji TG3 w dniach, gdy umierał.

kk