Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 04.10.2011

Premiera książki o duchowej siostrze papieża

- Tę książkę napisało życie - mówi autorka publikacji "Wanda Półtawska - jeden pokój" Ewa Ablewicz-Rzeczkowska, dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia.

- Książka ta jest listem Jana Pawła II skierowanym do nas za pośrednictwem Wandy Półtawskiej - powiedział dyrektor wydawnictwa Edycji Świętego Pawła Tomasz Lubaś.­

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Publikacja jest zapisem rozmów, jakie doktor Wanda Półtawska prowadziła na planie filmu dokumentalnego Pawła Zastrzeżyńskiego "Jeden pokój". W maju 2009 roku reżyser przez tydzień rejestrował kamerą rozmowy Półtawskiej z osobami, które przychodziły do jej domu w Krakowie.

W mieszkaniu przy krakowskim rynku toczyły się rozmowy o zagrożeniach i nadziejach Polski, Europy i świata, o polityce, sytuacji rodziny i problemach młodzieży, apostolstwie świeckich, etosie lekarskim i pamięci historycznej, o filozofii i wierze, poezji i teatrze, czystości ojczystego języka, o krzyżu na Giewoncie, ludzkiej potrzebie uniesień, o pięknie gór i lasów.

"Pani Wanda, rozmawiając, pisała książkę"

- Kilkadziesiąt godzin rozmów zostało spisanych początkowo tylko po to, by ułatwić montaż filmowych obrazów. Ale reżyser któregoś dnia pracy nad filmem powiedział: "Pani Wanda, rozmawiając, pisała książkę" - powiedziała autorka książki.

- Książka ma pomóc ludziom znaleźć rozwiązania w trudnych sytuacjach życiowych oraz pokazać, kim są ludzie i po co żyją na tej ziemi. W tym wszystkim ma pomóc nauka Jana Pawła II - mówi Wanda Półtawska.

Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, psychiatrą, wielkim obrońą życia i autorytetem w dziedzinie rodziny, małżeństwa i wychowania. Podczas II wojny światowej - za działalność w Szarych Szeregach - była przez cztery lata więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie była poddana eksperymentom pseudomedycznym.

W 1962 roku została cudownie uzdrowiona z choroby nowotworowej za wstawiennictwem Ojca Pio, na prośbę księdza kardynała Karola Wojtyły. Kardynał Wojtyła powierzył jej w 1967 roku zorganizowanie w Krakowie Studium Teologii Rodziny, którym kierowała przez ponad 30 lat.

Jako papież powołał państwa Półtawskich do Papieskiej Rady do spraw Rodziny, a panią doktor do Papieskiej Akademii Pro Vita zrzeszającej lekarzy broniących ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Doktor Póltawska była osobistym konsultantem Ojca Świętego w dziedzinie bioetyki.

Jest autorką wielu książek obejmujących tematykę przygotowania do życia w rodzinie, a także “Beskidzkich rekolekcji”, będących świadectwem przyjaźni rodziny państwa Półtawskich z księdzem Karolem Wojtyłą.

IAR,PAP,kk