Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Trójka
Sylwia Mróz 05.12.2014

Błogosławieństwo i przekleństwo turystyki

Podróże najbardziej kształcą wykształconych, czyli tych, którzy potrafią interpretować, co się dookoła dzieje - uważa Paweł Cywiński, kulturoznawca.
Czy podróże rzeczywiście kształcą?Czy podróże rzeczywiście kształcą?Glow Images/East News

Profesor Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że podróże nie tylko kształcą, ale również kształtują kulturę, są siłą przekształcającą społeczności. - Społeczności lokalne nie są zamrożone, często składają się z ludzi, którzy podróżują oraz korzystają z różnych znaków i symboli kultur, które są postrzegane jako im obce - opowiada antropolog.
Antropolog Natalia Bloch zwraca uwagę na to, że osoby wykształcone i oczytane oczekują od podróży, by potwierdziły ich wiedzę. - Natomiast osoby mniej wykształcone, które nie posiadają przygotowania, są bardziej otwarte na doświadczanie wielozmysłowe, a nie tylko rozumowe, racjonalne. Częściej dochodzi tam do prób międzyludzkiego porozumienia - mówi badaczka.
W roku 2012 liczba turystów na świecie przekroczyła miliard i wciąż dynamicznie rośnie. Tak wielka grupa ludzi nie pozostaje bez wpływu na świat, na to jakim go widzimy i w jakim kierunku się rozwija. Wg szacunków sprzed dwóch lat co 12. miejsce pracy na świecie powstało dzięki rozwojowi turystyki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: prof. Anna Wieczorkiewicz, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Natalia Bloch, antropolog i politolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Paweł Cywiński, kulturoznawca, pomysłodawca strony post-turysta.pl

Data emisji: 4.12.2014
Godzina emisji: 21.00
(sm/fbi)