Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 16.05.2021

Zmiany w podatkach. Tejchman: strategicznie dobry ruch premiera i jego rządu

- Założenia zmian podatkowych są dobre i potrzebne, mogą bowiem wyeliminować patologie z rynku pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". 

Goście PR24 skomentowali Polski Ład, program gospodarczo-społeczny, jaki po pandemii przedstawił obóz rządzący. Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" podkreślił, że jeśli chodzi o podatki, to założenia Polskiego Ładu prowadzą do wniosku, iż około 10 proc. podatników, tych najbogatszych, zapłaci więcej po to, by reszta mogła zyskać.

"Wyeliminować patologie"

- Polski system podatkowy miał dwie zasadnicze wady, po pierwsze skłaniał do tego, by uciekać w samozatrudnienie, a duga rzecz to to, że polski system podatkowy dociążał osoby średnio i nisko zarabiające relatywnie w stosunku do obciążenia osób zarabiających najwięcej. Im więcej zarabialiśmy, tym mniej płaciliśmy - powiedział Marek Tejchman.


premier PAP 1200.jpg
Premier: Polski Ład wyrasta z ducha solidarności i wiary w równomierny rozwój

Dodał, że zmiany w podatkach to dobry strategicznie ruch, który jest potrzebny i który może wyeliminować patologie z rynku pracy. - Minusem i wątpliwością jest to, że polska gospodarka staje się coraz nowocześniejsza jeśli chodzi o eksport usług, a to powoduje, że potrzebujemy dobrze opłacanych specjalistów - dodał.

Jednym z najistotniejszych elementów Polskiego Ładu jest właśnie podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, co oznacza nieopodatkowaną płacę minimalną i czyni osoby najmniej zarabiające głównym beneficjentem zapowiadanych zmian. Skorzystać na nich ma 18 mln pracowników i emerytów. Wedle założeń programu, aż 65 proc. tych ostatnich ma otrzymywać nieopodatkowaną emeryturę.

"Konsekwentna polityka PiS"

Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" zauważył, że sprawa rozbija się o składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. i tzw. zrównanie tej składki, co oznacza podwyżkę dla zamożniejszej części społeczeństwa.

- Opozycja histeryzuje, że to dla niektórych duża podwyżka, ale trzeba powiedzieć, iż mamy do czynienia z konsekwentną polityką PiS, czyli wizją Polski solidarnej, gdzie zamożniejsi ponoszą większe koszty, ale nie jest prawdą, że odbywa się to absolutnym kosztem ludzi bogatych - powiedział Jakub Maciejewski.


Posłuchaj
52:14 PR24_mp3 2021_05_18-18-06-09.mp3 M. Tejchman i J. Maciejewski o zmianach w podatkach ("Debata Dnia")

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" i Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci"  

Data emisji: 18.05.2021

Godzina: 18:06