Section05

WIST - konkurs popularnonaukowy

Section06
40'54 WIST. Tajemnice bursztynowych lasów, w których powstawało złoto Bałtyku 30.08.2021 W audycji "WIST - konkurs popularnonaukowy" - wraz z Renatą Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu w Gdańsku - mówimy o bursztynie w przyrodzie, kulturze, jubilerstwie i historii, przywołując słynną Bursztynową Komnatę. Pytamy słuchaczy o ten niezwykły kruszec, mówimy o inkluzjach, czyli zwierzętach i roślinach zachowanych w żywicy i o 300 różnych odmianach żywic według wieku czy koloru.
46'23 WIST. Fascynująca przyroda – tajemnice świata gadów 23.08.2021 W audycji "WIST - konkurs popularnonaukowy" - wraz z dr. Stanisławem Burym, badaczem z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego - w poszukiwaniu zdumiewających gatunków gadów udamy się m.in. tropem bohatera książki Alfreda Szklarskiego, Tomka Wilmowskiego, na Nową Gwineę i odwiedzimy Bieszczady.
47'00 WIST. Najciekawsze wydarzenia związanie z Kosmosem, 16.08.2021 W audycji "WIST - konkurs popularnonaukowy" zapraszamy na zagadki związane z Kosmosem, polskimi naukowcami i inżynierami, którzy zapisali się w historii badań kosmicznych. Zagadki przygotował Łukasz Wilczyński.
46'14 WIST. Jak powstaje piana morska? 09.08.2021 W wakacyjnych zagadkach mówiliśmy m.in. o tym, jak powstaje piana morska, o soli i o hydrolacie, czyli wodzie kwiatowej... Ekspertem quizu jest tym razem dr Magdalena Osial - chemik z Uniwersytetu Warszawskiego.
47'32 WIST. Wybitni polscy odkrywcy i wynalazcy i ich osiągnięcia 02.08.2021 W audycji "WIST - konkurs popularnonaukowy" przypomnimy - sięgając do Archiwum Polskiego Radia - głosy wybitnych, światowej sławy polskich odkrywców i wynalazców. Będziemy mówić o ich osiągnięciach m.in. w astronomii, technikach cyfrowych, lotnictwie i matematyce.
46'19 WIST. Tajemnice flory i fauny Doliny Noteci 26.07.2021 Proponujemy słuchaczom wyprawę naukową w okolice Doliny Noteci. Zapraszamy - wraz z dr. Pawłem Michałem Owsiannym, geografem, hydrobiologiem, limnologiem, fykologiem, dyrektorem Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile - na zagadki przyrodnicze, ale okraszone szczyptą historii.
48'25 WIST. Zagadki związane z polską kulturą ludową opisaną w literaturze 19.07.2021 Skarbek, płanetnicy, rusałki, syreny, uśpione wojsko pod Giewontem - to tylko niektórzy bohaterowie obecni w polskiej kulturze ludowej za sprawą podań związanych z różnymi regionami naszego kraju, obiekt badań etnografów. W audycji "WIST - konkurs popularnonaukowy" - wraz z antropologiem dr. Andrzejem Krasnowolskim - odbyliśmy radiową, wakacyjną podróż w poszukiwaniu tych historii, zapisanych na kartach książek naszych wybitnych pisarzy i poetów.
42'25 WIST. Insygnia władzy, królewskie szaty, tron, baldachim oraz herby 12.07.2021 Sprawdźmy naszą wiedzę dotyczącą najsłynniejszych polskich klejnotów, broni, insygniów władzy świeckiej i duchownej pochodzących ze Skarbca Koronnego na Wawelu, a także z innych muzeów, kościołów i klasztorów. Zagadki zadaje: kustosz Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu.
44'07 WIST. Zagadki ornitologiczne o ptakach, które możemy obserwować podczas lata w Polsce 05.07.2021
48'27 WIST. Magiczny świat roślin w zagadkach 28.06.2021
Section07
O audycji

WIST to wakacyjna propozycja dla Słuchaczy. Audycja popularno-naukowa w formie zabawowo-konkursowej zawierająca pięć krótkich opowieści z historii nauki, techniki zakończonych pytaniami dla Słuchaczy.

Odpowiedzi Słuchacze przesyłają  smsowo lub telefonicznie, a nagrody to gadżety Jedynki.

Zapraszają: Dorota Truszczak, Katarzyna Jankowska, Krzysztof Michalski i Artur Wolski.