Lolek – wzorowy uczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:00
Przez całe gimnazjum miał najwyższe noty. Nie podpowiadał kolegom na klasówkach, nie dawał im odpisywać prac domowych – uważał, że to nieetyczne.
Audio

- Nie dawał ściągać kolegom nie dlatego, że uzurpował sobie "palmę pierwszeństwa", ale uważał to za demoralizujące – tłumaczy zachowanie Karola Wojtyły jego przyjaciel z dzieciństwa Eugeniusz Mróz.

Nie znaczy to, że mały Wojtyła nie myślał o innych. Mimo, iż zawsze jako pierwszy kończył pisać sprawdziany nie wychodził z klasy. – Była zasada, kto napisze ten wychodzi. On czekał, aż ostatni z kolegów odda wypracowanie. Żeby ich nie dopingować do jakiegoś nieuzasadnionego pośpiechu – mówi Mróz.

Dowody na to, że sprawdziany Lolka zawsze były świetnie napisane zachowały się w szkolnych dokumentach. Wspominał to ówczesny dyrektor liceum im. Emila Zegadłowicza w Wadowicach - Jan Królikiewicz. - We wszystkich istniejących dokumentach jego nazwisko podkreślone jest czerwoną kreską, świadcząca o tym, że należał do przodujących uczniów – potwierdził dyrektor.

Eugeniusz Mróz poznał Lolka, gdy przyszły papież miał 14 lat. – W 1934 roku zamieszkaliśmy w tym samym budynku co Wojtyła. Lolek mnie szybko zaakceptował i jako sąsiada, i jako kolegę – wraca pamięcią do czasów dzieciństwa przyjaciel Jana Pawła II.

Mróz i Wojtyła chodzili także razem do szkoły. - Pamiętam w ósmej klasie były trzy rzędy ławek. Lolek siedział w czwartej ławce z Bogdanowiczem Antkiem, a ja siedziałem w szóstej ze Staśkiem Magierą – wspomina Eugeniusz Mróz.

Karol Wojtyła już jako papież często wracał myślą do miejsca, w którym się wychował, czyli do swoich ukochanych Wadowic. – Tu wszystko się zaczęło. Życie, szkoła, studia, teatr i kapłaństwo -  tak Jan Paweł II wspominał swoje rodzinne miasto, gdy odwiedził je w 1999 roku.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień o Karolu Wojtyle, wystarczy kliknąć "Jan Paweł II - Droga do świętości" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

***

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mój przyjaciel Lolek" - reportaż Doroty Fredro-Bonieckiej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2007 18:15
Karol Wojtyła dla przyjaciół z wadowickiego gimnazjum pozostał na zawsze Lolkiem. Wspomina go przyjaciel z klasy - Eugeniusz Mróz.
rozwiń zwiń