Teatr pozostał miłością papieża

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 09:39
Karol Wojtyła nawet po wstąpieniu do seminarium nie przestał interesować się sztuką sceniczną.
Audio

Decyzja o wstąpieniu do seminarium wcale nie była dla Karola Wojtyły oczywista, podjął ją dopiero po pewnym czasie studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Już jako papież, Jan Paweł II, bardzo dobrze wspominał okres studiowania.

- Do dziś zbieram owoce tych bardzo krótkich, fragmentarycznych studiów – podkreślał.

Wybuch wojny zmusił go bowiem do łączenia pracy fizycznej w kamieniołomach i oczyszczalni sody z tajnym zdobywaniem wiedzy. Działalność tą łączył ze współtworzeniem Teatru Rapsodycznego od 1941 roku.

Prof. Danuta Michałowska, przyjaciółka Karola Wojtyły z tamtych lat, przypominała w "Sygnałach Dnia", że miał on wielkie zamiłowanie do literatury i poezji polskiej. Zwracała także uwagę na jego przyjaźń z założycielem teatru, także polonistą, Mieczysławem Kotlarczykiem.

W 1942 roku Karol Wojtyła zdecydował się na wstąpienie do seminarium duchownego. Ale nie zostawił swojego zamiłowania do teatru.

W latach 50. już jako kapłan oglądał przedstawienia regularnie, a jako Andrzej Jawiń był ich recenzentem.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Teatr pozostał miłością papieża
w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

***

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji - poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.