Prognoza pogody na lata 2011-2030

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 22:05
Jak pogoda w Polsce będzie się zmieniać w ciągu najbliższych dwudziestu lat?
Audio

Może się wydawać, że ocieplenie klimatu w naszym kraju nie występuje: owszem, lata są cieplejsze, ale zimy - coraz zimniejsze. Goście Jedynki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślają jednak, że mamy tendencję do szybkiego przyzwyczajania się do łagodniejszej aury. Tak naprawdę tylko dwie ostatnie mroźne zimy z punktu widzenia historii klimatu można nazwać typowymi.

Jak wynika z dotychczasowych badań w ramach projektu "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo", finansowanych dzięki programowi "Innowacyjna Gospodarka", w najbliższych 20 latach zmiany klimatu w Polsce nastąpią, ale nie będą aż tak wyraźne jak w skali globalnej, prognozowane przez  Intergovernmental Panel on Climate Change (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu).

W latach 2011-2030 wzrost temperatury w naszym kraju nie będzie większy niż o 1 stopień Celsjusza. Takie ocieplenie, choć wydaje się niewielkie, wpłynie na zmianę opadów atmosferycznych. Jak podają nasi eksperci, na niektórych obszarach deficyt opadów może dochodzić nawet do 20 proc. W związku z podniesieniem się wszechoceanu, nieznacznie podniesie się także poziom Bałtyku.

Oznaką zmian klimatu są tzw. zjawiska ekstremalne, czyli huragany, sztormy, powodzie, lawiny lub gradobicie. Polsce najbardziej zagrażają tzw. powodzie szybkie i trąby powietrzne, które w coraz większym stopniu "dokuczają" społeczeństwu oraz gospodarce. Dzięki programowi badawczemu IMiGW będzie można skuteczniej je prognozować i dużo wcześniej przed nimi ostrzegać.

Paradoksalnie zmiany klimatyczne mogą być korzystne dla naszego kraju. Z perspektywy rozwoju współczesnej cywilizacji widać, że okresy cieplejsze sprzyjają szybszemu rozkwitowi gospodarki. Powstaje jednak pytanie, jak ciepło powinno być, by zmniejszanie skutków upałów nie było zbyt kosztowne. Z pewnością zmaleją wydatki przeznaczane zimą na np. energię elektryczną. Zmniejszą się także utrudnienia związane z transportem ludzi i środków produkcji.

Gośćmi Katarzyny Kobyleckiej byli prof. Halina Lorenc, prof. Wojciech Majewski, prof. Mirosław Miętus i dr Leszek Ośródka - eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(AK)

Czytaj także

Atak lata w Portugalii. Temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 00:30
Stare portugalskie przysłowie mówi, że kwiecień to tony wody. Ale w tym roku na niebie nie widać nawet jednej chmurki, a chwili wytchnienia od żaru trzeba szukać w cieniu palm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W USA burze i tornada sieją spustoszenie: kilkadziesiąt osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 02:20
Największe spustoszenie tornado wyrządziło w Alabamie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą szaleć burze. Nie chowaj się pod drzewem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 12:00
Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami. W całym kraju wydano ostrzeżenia meteorologiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze w centralnej Europie: zalany Wiedeń

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 06:17
W najbliższych godzinach synoptycy przewidują kolejną falę opadów w Europie środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkowite zaćmienie Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 01:00
Przy dobrej pogodzie będzie dobrze widoczne w Polsce. Początek spektaklu na niebie przed g. 19.30. Wtedy widoczny na niebie Księżyc lekko przygaśnie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend zimny i deszczowy. Później będą upały

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 11:20
Według synoptyków, nie powinniśmy narzekać na upały, niestety w całym kraju wystąpia opady deszczu a nawet burze
rozwiń zwiń