Uran a polska energetyka jądrowa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 16:50
O możliwościach eksploatacji złóż uranu w Polsce opowiadają naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.
Audio

Czysty uran nie różni się z wyglądu od innych metali, jakie znamy z naszego otoczenia, takich jak żelazo, cynk czy ołów. Jego własnością charakterystyczną jest wysoka gęstość, co sprawia że waży dużo więcej niż inne metale. Ma bardzo wysoką masę atomową – cięższym od niego naturalnie występującym w przyrodzie pierwiastkiem jest tylko pluton.

Z orientacyjnych wyliczeń wynika, że na całym świecie uranu, z którego można wyprodukować paliwo jądrowe, znajduje się od 5 do 10 mln ton. Interesujący nas rozszczepialny izotop stanowi tylko 0,7 proc. wszystkich złóż uranu.

Największe zasoby położone są w Kanadzie, Australii oraz Namibii i głównie stamtąd uran jest eksportowany na resztę świata.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w Polsce jest około 5 tys. ton uranu. Znaczna część wszystkich zasobów, znajdujących się w Sudetach i w Górach Świętokrzyskich, została wyeksploatowana po II wojnie światowej zaledwie w ciągu około 20 lat. W znaczniej mierze wiąże się to z powstaniem w Kowarach tajnego polsko-rosyjskiego przedsiębiorstwa, które zajmowało się kompleksowym poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż uranu.

Dzisiaj polskie zasoby ograniczają się głównie do okolic Krynicy Morskiej oraz obniżenia podlaskiego. Czy ich eksploatacja się opłaca? A przede wszystkim: czy jest potrzebna?

Na te i wiele innych pytań odpowiadali goście Katarzyny Kobyleckiej z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej: prof. Grażyna Zakrzewska-Trznadel, dr Kinga Frąckiewicz, dr Barbara Zielińska, dr Irena Herdzik-Konecko oraz prof. Stefan Taczanowski, kierownik Zakładu Problemów Energetycznych Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Krakowie.

(AK)

Czytaj także

Niebezpieczne wzbogacanie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 09:43
Nowa technologia wzbogacania uranu jest tania i oszczędna. Naukowcy twierdzą, że jest groźna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwecja już wkrótce będzie światową potęgą uranu?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2010 11:14
Szwecja może wkrótce się stać uranową potęgą. Australijska spółka górnicza znalazła na terytorium tego kraju jedne z największych pokładów uranu na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uran na 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 10:53
Energetykę jądrową czeka dynamiczny rozwój. Uranu jest więcej niż ropy i węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interaktywnie o energetyce jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 06:24
Fizyka atomowa to dziedzina trudna do pokazania w sposób intuicyjny. Tego zadania podjął się Dom Nauki Eureka w Szczecinie. Celem jest przekonanie społeczeństwa do energii jądrowej, uświadomienie korzyści i zagrożeń płynących z jej wykorzystania w elektrowniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na tropie paliwa przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 14:00
Pierwiastek tor - tańszy i bezpieczniejszy niż uran - mógłby częściowo zastąpić tradycyjne paliwo atomowe. Postulują to polscy naukowcy z Instytutu Energii Atomowej POLATOM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymano przemytników wzbogaconego uranu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 19:31
Sześć osób zatrzymano za przemyt z Rosji izotopu uranu U-235, który może zostać wykorzystany do budowy broni jądrowej - poinformowały w środę władze Mołdawii.
rozwiń zwiń