Uderzymy Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 12:34
Oferta kulturalna polskiej prezydencji to prawie 400 imprez w dziesięciu europejskich stolicach.
Audio

"Król Roger" Karola Szymanowskiego zainauguruje 1 lipca w Teatrze Narodowym polską prezydencję. Szymanowski ma być filarem programu kulturalnego naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Utwory naszego, najwybitniejszego po Chopinie, kompozytora będą wykonywane zarówno na wielkich scenach, jak i na kameralnych koncertach.

- Takiego uderzenia artystycznego żadne państwo nie miało - zapewnia minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Promowana ma być także polska literatura, kino i malarstwo.

- Chcemy zagranicznym odbiorcom przybliżyć poezję Czesława Miłosza - mówi Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza. W tym celu przygotowano specjalny audiobook - lektorzy z 10 europejskich stolic nagrali wiersze naszego noblisty.

Twórczość Stanisława Lema - kolejny znanego i liczącego się na europejskim firmamencie twórcy - zaprezentuje w Europie teatr "Biuro podróży" w plenerowym spektaklu Planeta Lem.

A jeszcze  w tym tygodniu w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych rusza wystawa polskiego malarstwa - The Power of Fantasy

Chcemy zaprezentować przede wszystkim prace młodych, urodzonych po 89 roku artystów oraz kilka ikonicznych prac z XIX i XX wieku - mówi Zofia Machnicka z Instytuty Polskiego w Brukseli, odpowiedzialna za przygotowanie ekspozycji.

Czy wszystko się uda? Wkrótce zobaczymy. - Strategie kulturalne na czas prezydencji poszczególne kraje mają różne. Jedni stawiają na jakość, inni na ilość. Jedni chcą zachwycać, inni np. Czesi, starają sie szokować - donosi z Brukseli Beata Płomecka.

(lu)

Aby wysłuchać relacji , wystarczy wybrać "Kulisy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczecin - stolicą kultury?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 23:09
W programie dalszy ciąg prezentacji miast kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Tym razem jest to Szczecin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myśl Jerzego Giedroycia a polityka wschodnia Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 17:09
14 września 2005 roku mineło 5 lat od śmierci Redaktora paryskiej “Kultury” Jerzego Giedroycia. Dzień później w paryskim Polskim Instytucie odbyła się konferencja poświęcona jego myśli politycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencja w Sopocie. Więcej kultury i bez utrudnień?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 05:00
Polska prezydencja w Unii Europejskiej przyciągnie w lipcu do Sopotu dziesiątki europejskich VIP-ów, a także tysiące turystów - przewiduje "Polska The Times".
rozwiń zwiń