Zdzisław Krasnodębski: UE jest w bardzo gorącym okresie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 09:10
- Ci, którzy się orientują w polityce europejskiej, są świadomi tego, że Donald Tusk ma ambicje powrotu (do polityki krajowej – red.). W zasadzie to się kłóci z jego rolą przewodniczącego Rady Europejskiej - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i eurodeputowany PiS.
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski o podwójnych standardach w UE

"Rzeczpospolita" informowała, że Donald Tusk jest zaangażowany w budowanie szerokiej koalicji partii opozycyjnych. Koalicja ma wystartować w wyborach parlamentarnych. Katarzyna Gójska pytała swojego gościa, czy w Brukseli zaangażowanie szefa Rady Europejskiej w bieżącą politykę polską jest dostrzegalne?

Prof. Zdzisław Krasnodębski odpowiedział, że w UE stosowane są podwójne standardy. - Nasze wybory są jednak kluczowe dla układu sił w UE - wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne - w związku z czym ten establishment europejski stosuje podwójne standardy - podkreślił. 

- Według zasad ktoś powinien zwrócić Donaldowi Tuskowi uwagę, że wypełniając swoją rolę albo z niej rezygnuje i przystępuje do działalności politycznej w kraju i bierze udział w wyborach, albo pozostaje przewodniczącym RE - tłumaczył europoseł PiS.

Wiceprzewodniczący PE mówił, że podobna sytuacja jest z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem. - On jest kandydatem wiodącym socjalistów, a mimo to nie rezygnuje ze stanowiska komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji. W przypadku Fransa Timmermansa na to się patrzy przez palce - ocenił gość radiowej Jedynki.

Krasnodębski podkreślił ponadto, że UE jest w bardzo gorącym okresie. - Jest duże zaniepokojenie, zmiany, które zachodzą w Europie podważą dotychczasowy układ sił i w zasadzie wszędzie, tak jak w naszej krajowej polityce, reguły schodzą na dalszy plan. A najważniejsza jest skuteczność - tłumaczył, dodając, że "dotychczasowy unijny układ władzy nie jest pewny, czy przetrwa".

- Mamy konflikt francusko-włoski mamy rządy, tak jak w Austrii, krytyczne wobec UE w jej dotychczasowym kształcie. I Polska, jako kraj centralny w Europie środkowo-wschodniej, bo mamy jeszcze oczywiście Grupę Wyszehradzką, która w polityce imigracyjnej odgrywa samodzielną rolę. (...) Są zapowiedzi, że w sprawie dyrektywy gazowej Francja będzie głosowała przeciwko Niemcom, a Niemcy nie są w stanie zdominować UE bez pomocy francuskiej - zauważył.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie

Europoseł PiS profesor Zdzisław Krasnodębski ocenia, że Polska, poprzez współorganizowanie z USA konferencji bliskowschodniej w Warszawie, pokazuje, że rozumie negatywne stanowisko Waszyngtonu wobec Teheranu.

Gość radiowej Jedynki wyjaśniał, że taka postawa polskiego rządu spotyka się z niechęcią części krajów zachodniej Europy. 

- Warszawa i być może inne kraje naszego regionu, są bliżej Ameryki niż polityki unijnej - tłumaczył gość „Sygnałów dnia”. Dodał, że UE milczy na temat łamania praw człowieka w Iranie.

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i USA, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział Mike Pompeo, szef amerykańskiej dyplomacji, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu. Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 krajów, w tym państw arabskich. 

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Zdzisław Krasnodębski (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i eurodeputowany PiS)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 8.15

IAR/Jedynka/pkur/kh

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: obecność lub nieobecność Donalda Tuska nie zaważy na przyszłości Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 09:20
Włocha Antonio Tajaniego wybrano nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W tym roku państwa Unii Europejskiej zdecydują także o tym, kto zostanie szefem Rady Europejskiej. Obecnie stanowisko to zajmuje Donald Tusk. – On nie jest silną postacią polityczną. Ani jego obecność, ani strata, na przyszłości Europy nie zaważy – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń