Nie żyje aktor Jerzy Janeczek, filmowy Witia Pawlak z "Samych swoich"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 10:33
W wieku 77 lat zmarł Jerzy Janeczek, aktor filmowy i teatralny, związany także z Teatrem Polskiego Radia. Informację śmierci artysty przekazał Związek Artystów Scen Polskich.
Jerzy Janeczek
Jerzy JaneczekFoto: Krzysztof Jarczewski/Forum

"Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego »Sami swoi«, »Nie ma mocnych« i »Kochaj, albo rzuć«" - poinformował ZASP na Facebooku.

Sami swoi 510
„Wszystko zaczęło się w radiu” reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

Jak przypomina związek, Jerzy Janeczek był absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSTiF, którą ukończył w 1968 roku, a zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w "Róży" Stefana Żeromskiego. Grał też na scenach w Kaliszu, Koszalinie i Warszawie.

W Teatrze Polskiego Radia zagrał w sztukach "Dziewanna" Jacka Dobrowolskiego, "Król Dawid" Kajzara i "Gdy wstaniemy z martwych" Ibsena. 

Grał również w filmach i serialach. Można go było zobaczyć m.in. w "Stawce większej niż życie", "Uciec jak najbliżej", "Sanatorium pod Klepsydrą", "Trzeciej granicy", "Dyrektorach", "07 zgłoś się", "Promie do Szwecji", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy" , a także w "Urodzinach młodego warszawiaka".

 

W latach 80. wyjechał do USA, gdzie spędził blisko 20 lat. 

"Ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie był właściciel warsztatu samochodowego w filmie »Kobiety mafii«" - informuje ZASP.

fc

Czytaj także

Nie żyje Ewa Wawrzoń. Aktorka "Plebani" i "W labiryncie" miała 83 lata

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:31
W wieku 83 lat zmarła aktorka teatralna i filmowa Ewa Wawrzoń. Znana była m.in. z filmów "Tato", "Ostatni strzał", "Dwa żebra Adama" oraz seriali "Plebania", "07 zgłoś się" i "W labiryncie". Informację o śmierci artystki przekazał Związek Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor teatralny, filmowy i radiowy Ryszard Bacciarelli. "Znakomity artysta, życzliwy kolega"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 20:35
Z żalem żegnamy Ryszarda Bacciarellego, aktora teatralnego, filmowego i radiowego, absolwenta warszawskiej PWST. Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny Kolega stowarzyszony w ZASP-ie od niemal siedemdziesięciu lat - poinformowano w środę na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń