Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 18:26
Zmarł Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację potwierdził Polskiemu Radiu brat zmarłego, Janusz Zaorski.
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Wojciech Kusiński/ PR

Andrzej Zaorski urodził się 17 grudnia 1942 r. w Piaskach, W 1964 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym.

kolaz-1200-wersja2-1200.jpg
Ludzie kultury, bohaterowie, intelektualiści, duchowni. Wspominamy tych, którzy odeszli

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, występował także w warszawskich teatrach: Ateneum, Narodowym i Powszechnym. – Był niezwykle pogodnym i ciepłym człowiekiem – wspominał Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

00:28 andrzej setka 1 .mp3 Prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster wspomina Andrzeja Zaorskiego (IAR)

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie 3 Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego. 

00:28 andrzej setka 2 .mp3 Krzysztof Szuster: Andrzej Zaorski był bardzo związany z Polskim Radiem (IAR)

Andrzej Zaorski w 2006 roku otrzymał Złoty Mikrofon za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu". W 2016 roku nagrodzony Splendorem Polskiego Radia. 

00:26 andrzej - setka 4 .mp3 Jan Warenycia, reżyser związany z Polskim Radiem podkreślił w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia humor i energię Andrzeja Zaorskiego (IAR)

W rozmowie z Programem 2. Polskiego Radia Janusz Zaorski mówił, że ogromne poczucie humoru brata ułatwiło mu aktorską karierę.

00:26 andrzej - setka 3 .mp3 Janusz Zaorski: o poczuciu humoru swego brata Andrzeja (IAR)

Andrzeja Zaorskiego wspominał na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Posłuchaj
04:36 PR24_mp3 2021_10_31-21-35-07.mp3 Janusz Kukuła: uczyliśmy się od niego spojrzenia na świat, które pozwala wierzyć, że to co robimy, ma jakiś sens (PR24)

Andrzej Zaorski w 2004 roku przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 roku powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".

W 2012 roku za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także: 

mbl/kr

Czytaj także

Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 01:00
Leżą na nich doczesne szczątki koronowanych głów i przywódców narodu, najwybitniejszych artystów i polityków. Najsłynniejsze rodzime cmentarze są nie tylko miejscem pochówku, ale też niezwykłym pomnikiem polskiej historii i świadectwem naszej tożsamości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szurkowski, Maradona, Mueller... Wspominamy gwiazdy sportu, które odeszły

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 06:00
1 i 2 listopada to wyjątkowy czas w tradycji katolickiej. W uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny wspominamy ludzi, którzy odeszli. W ciągu ostatniego roku duże straty poniósł świat sportu. Pożegnaliśmy wiele wybitnych osobistości. 
rozwiń zwiń