"Lato z Radiem" zagrało w pierwszej stolicy Polski! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 07:00
Gwiazdami koncertu "Lata z Radiem" w Gnieźnie byli - Zakopower , Blue Cafe i zespół The Beatlmen.


Koncert w Gnieźnie pełen był niespodzianek! Jedna z nich był klub motocyklistów Quo Vadis który z fasonem zajechał na gnieźnieński Rynek w liczbie kilkudziesięciu motorów. Było na co popatrzeć i... wypróbować, jak jeździ się na takich maszynach! Robert Sowa  z gracją wsiadł na motor i pojechał przygotować poczęstunek specjalny dla wszystkich jeźdźców tych metalowych rumaków.

W Gnieżnie swoje imieny obchodziła Sława Bieńczycka, dziennikarka która opiekuje się "ruchomym studiem""Lata z Radiem". Od jednej z słuchaczek otrzymała przepiękny jeżowy tort! Ciasto wyglądało wspaniale i było pyszne . O zabytkach Gniezna przepięknie opowiadał nasz zaprzyjaźniony przewodnik.

 

Sława

Każdy mógł zrobić własne nagrania, pozdrowić znajomych lub przeprowadzić wywiad. Wszystko było rejestrowane, a na zakończenie goście studia otrzymali  pamiątkowe płyty z własnym nagraniem.

Oczywiście nie zabrakło także kulinarnych niespodzianek. Robert Sowa z ekipą najlepszych w Polsce kucharzy specjalnie dla gości "Lata z Radiem" przygotował pokaz kulinarny oraz pyszne, zdrowe jedzenie, którego będzie można bezpłatnie skosztować.

Ciekawe atrakcje przygotowali także nasi partnerzy. Ministerstwo Zdrowia zapraszało wszystkich do skorzystania z nieodpłatnych porad lekarskich oraz darmowych badań mammograficznych. Chętni mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie, który towarzyszy ekipie "Lata z Radiem" na całej trasie.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury, propagowało w zabawny sposób zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało program "Poznaj Dobrą Żywność" .

Gniezno
Gniezno

Gniezno to pierwsza stolica Polski, miasto o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego.

Swoją siedzibę mieli tu Piastowie – pierwsza polska dynastia. Z niej wywodził się m.in. Mieszko I, który w roku 966 – dzięki małżeństwu z księżniczką czeską Dobrawą – przyjął wraz ze swoim dworem chrzest. Od tego momentu Polska stała się krajem katolickim, zyskując przez to na znaczeniu na arenie międzynarodowej. W roku 1000 odbył się tu Zjazd Gnieźnieński, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry (syn Mieszka) i cesarz rzymsko-niemiecki Otton III; wtedy też proklamowano utworzenie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej. W 1025 roku w Gnieźnie miała miejsce koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Przez następnych trzysta lat koronowano tu jeszcze czterech królów: Mieszka II, Bolesława II, Przemysła II i Wacława II. Gniezno, pełne istotnych dla naszej historii zabytków, jest niekwestionowaną kolebką polskiej państwowości, nad którą czuwa św. Wojciech – patron Polski. Archikatedra Gnieźnieńska jest symbolem Pierwszej Stolicy Polski. Kościół ten powstał na miejscu poprzednich świątyń, których mury można zobaczyć w jego podziemiach. Kilkakrotnie odbudowywany po pożarach, przybrał obecną postać w latach 1945-1961. Archikatedra jest obecnie budowlą gotycką, trójnawową, otoczoną wieńcem kaplic. Jej ozdobą są dwie potężne wieże nakryte barokowymi hełmami. Unikalnym zabytkiem, jednym z ważniejszych w Europie obiektów romańskiej sztuki odlewniczej, są osadzone w południowej kruchcie archikatedry Drzwi Gnieźnieńskie (wykonane w okresie panowania Mieszka III Starego).