Dr inż. Strupiński z ITME: grafen wydawał się teoretyczną ciekawostką

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 07:52
Jak powiedział w "Sygnałach dnia" dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, że grafen okaże się tak atrakcyjnym materiałem.
Audio
  • Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych o produkcji grafenu w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratorium
Dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) w laboratoriumFoto: PAP/Leszek Szymański

W piątek oficjalnie ruszyła w Polsce produkcja grafenu, czyli struktury węgla złożonej z jednej warstwy atomów. Grafen to materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

Wyjaśniał on na antenie radiowej Jedynki, że grafen jest materiałem wyjątkowym. Węgiel przyjął tu bowiem formę dwuwymiarową, płaszczyzny, a jego grubość jest równa grubości atomu. - Nie mieliśmy wcześniej na Ziemi form dwuwymiarowych. Węgiel, przemieniając się w tę formę dwuwymiarową, okazuje się zupełnie nowym, a co więcej bardzo atrakcyjnym materiałem. Wykazuje bardzo dużo różnych ciekawych właściwości - wyjaśnił dr Strupiński.

Przyznał, że gdy po raz pierwszy usłyszał o grafenie, nie przypuszczał, że materiał ten wywoła prawdziwą rewolucję. - Kiedy zacząłem zajmować się grafenem, uważałem to raczej za jeden z tematów ciekawych, intrygujących, ale bardzo mocno badawczych, na pograniczu teoretycznej fizyki. Nic nie zapowiadało, że może się rozwinąć to wszystko w takim kierunku i tak dynamicznie - powiedział w "Sygnałach dnia".

Grafen został odkryty w 2004 r. przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków. W 2010 roku dostali oni za to Nagrodę Nobla. Rok później zespół dr. Strupińskiego opracował i opatentował metodę taniego wytwarzania grafenu.

- Cały czas robimy swoje, natomiast dobrze się stało, że szereg instytucji i władz wzięło udział w tym procesie. To mam nadzieję rozpoczyna nową erę dla naszych działań - mówił naukowiec. Przyznał, że zainteresowanie polskich władz pojawiło się po tym, gdy o osiągnięciach jego zespołu zrobiło się głośno za granicą.

Dr inż. Strupiński odniósł się także do najnowszych wyników badań naukowców z SGGW, którzy poinformowali, że grafen może być pomocny w zwalczaniu raka.

- To są bardzo ciekawe badania, natomiast chciałbym uprzedzić, że poprzez nagłośnienie tych wyników dużo osób już się zgłasza z nadzieją, że szybko będzie można pomoc. To są bardzo wstępne badania, które zwykle trwają bardzo długo. Jeszcze daleka droga do tego, żeby to się zamieniło w realną możliwość pomocy - wyjaśnił ekspert.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Zobacz więcej na temat: grafen NAUKA technologie

Czytaj także

Premier Tusk o grafenie: Komercjalizujemy myśl naukową

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:01
Donald Tusk uważa, że technologie grafenowe to wielkie przedsięwzięcie. Jest wielką satysfakcją, że uczestniczą w nim jako liderzy polscy naukowcy - powiedział. Premier wziął udział w uroczystości rozpoczynającej produkcję wyrobów na bazie grafenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska rozpoczęła produkcję grafenu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 18:00
Dziś uruchomiono sprzedaż tego materiału, zajmuje się tym spółka Nano Carbon należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu. To pierwsza próba komercjalizacji tego materiału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
rozwiń zwiń