Rok Nowaka-Jeziorańskiego. "Był sternikiem, ambasadorem, doradcą"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 08:36
- Nowak-Jeziorański przez całe życie był niezwykle aktywny w sprawach polskich - mówił w Jedynce Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel Kuriera z Warszawy.
Audio
  • Jacek Taylor o osobie i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Nowak-Jeziorański odbiera Diamentowy Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia dla najwybitniejszych postaci radiowych. Warszawa, 19.09.2002r.
Jan Nowak-Jeziorański odbiera Diamentowy Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia dla najwybitniejszych postaci radiowych. Warszawa, 19.09.2002r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Senat ustanowił rok 2014 - Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Ten współtwórca i pierwszy dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa , jak przypomniano w uchwale, "wywarł istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania "Solidarności".

Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego, powiedział w radiowej Jedynce, że Kurier z Warszawy był czowiekiem czynu, realistą. - Rozpoznawał problem, podejmował decyzję i bez żadnej zwłoki przystępował do akcji. Umiał posługiwać się otoczeniem, był świetnym organizatorem, miał mnóstwo pomysłów - mówił gość "Sygnałów dnia" .

Kiedy zamieszkał w Waszyngtonie był konsultantem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, konsultantem Rady Bezpieczeństwa ONZ i późniejszym doradca Stanów Zjednoczonych. Dzięki rozległym kontaktom i ogromnej aktywności odegrał istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

- On uważał, że bezpieczeństwo Polski będzie zapewnione przez przystąpienie do NATO. Starania trwały długo, a zakończyły się dosyć dramatyczną akcją, w której Nowak brał codziennie żywy udział, nakłonienia senatu amerykańskiego do wyrażenia zgody na poszerzenie NATO - mówił w radiowej Jedynce Jacek Taylor. Przypomniał, że dla Nowaka głosowanie było bardzo wzruszającym momentem, "nie powstrzymał łez".

Jan Nowak-Jeziorański w Radiach Wolności - nagrania archiwalne >>>

Jeziorańskiego bardzo dziwił pesymizm Polaków, którym przecież dwukrotnie w XX wieku udało się odzyskać niepodległość. - Teraz jest okazja, by się nawrócić. Będzie 25-lecie III Rzeczypospolitej obchodzone 4 czerwca. Mówmy codziennie, że Polska takiej dobrej passy nie miała od tysiąca lat - podkreślił.

Gość radiowej Jedynki ma nadzieję, że Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego będzie okazją, by przypomnieć postać i dokonania wybitnego Polaka.

Z archiwum RWE na moje.polskieradio.pl >>>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

- - -

Jan Nowak-Jeziorański (właśc. Zdzisław Jeziorański) ur. 3.10.1914. W czasie wojny Nowak-Jeziorański działał w podziemiu, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został redaktorem polskiej sekcji BBC w Londynie, a następnie przez 25 lat kierował sekcją polską Radia Wolna Europa w Monachium. W latach 90. był związany z Polskim Radiem, na którego antenie prowadził cykl felietonów "Polska z oddali". W 2002 roku otrzymał nagrodę Polskiego Radia - Diamentowy Mikrofon. W 2002 roku Jan Nowak-Jeziorański, po ponad pół wieku emigracji, wrócił na stałe do Polski. Zaangażował się w działalność na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 26 stycznia 2005 r. Jan Nowak-Jeziorański został pochowany w rodzinnym grobie Jeziorańskich na Powązkach.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Kajetan Dzierżykraj-Morawski – polityczny outsider

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 06:00
- Nie znosił i nie rozumiał typowego w Polsce zacietrzewienia, organicznej niezdolności do współpracy ludzi różnych przekonań, i niechęci do zrozumienia stanowiska politycznego przeciwnika – wspomina byłego ambasadora Polski jego współpracownik Władysław Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Barańczak: poeta musi mówić prawdę

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 06:00
- Nie odrzucam polityki czy spraw społecznych jako tematu wiersza, raczej staram się zawsze widzieć je jako fragment wszystkich tych uwikłań, w których się człowiek znajduje - mówił poeta Stanisław Barańczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 05:50
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 06:09
15 maja 1977 po żałobnej manifestacji nazwanej "czarnym marszem", u stóp Wawelu studenci utworzyli pierwszy Studencki Komitet Solidarności.
rozwiń zwiń