X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok Nowaka-Jeziorańskiego. "Był sternikiem, ambasadorem, doradcą"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 08:36
- Nowak-Jeziorański przez całe życie był niezwykle aktywny w sprawach polskich - mówił w Jedynce Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel Kuriera z Warszawy.
Audio
  • Jacek Taylor o osobie i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Nowak-Jeziorański odbiera Diamentowy Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia dla najwybitniejszych postaci radiowych. Warszawa, 19.09.2002r.
Jan Nowak-Jeziorański odbiera Diamentowy Mikrofon, nagrodę Polskiego Radia dla najwybitniejszych postaci radiowych. Warszawa, 19.09.2002r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Senat ustanowił rok 2014 - Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Ten współtwórca i pierwszy dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa , jak przypomniano w uchwale, "wywarł istotny wpływ na ich politykę aktywnego wspierania "Solidarności".

Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego, powiedział w radiowej Jedynce, że Kurier z Warszawy był czowiekiem czynu, realistą. - Rozpoznawał problem, podejmował decyzję i bez żadnej zwłoki przystępował do akcji. Umiał posługiwać się otoczeniem, był świetnym organizatorem, miał mnóstwo pomysłów - mówił gość "Sygnałów dnia" .

Kiedy zamieszkał w Waszyngtonie był konsultantem Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA, konsultantem Rady Bezpieczeństwa ONZ i późniejszym doradca Stanów Zjednoczonych. Dzięki rozległym kontaktom i ogromnej aktywności odegrał istotną rolę w przyjęciu Polski do NATO.

- On uważał, że bezpieczeństwo Polski będzie zapewnione przez przystąpienie do NATO. Starania trwały długo, a zakończyły się dosyć dramatyczną akcją, w której Nowak brał codziennie żywy udział, nakłonienia senatu amerykańskiego do wyrażenia zgody na poszerzenie NATO - mówił w radiowej Jedynce Jacek Taylor. Przypomniał, że dla Nowaka głosowanie było bardzo wzruszającym momentem, "nie powstrzymał łez".

Jan Nowak-Jeziorański w Radiach Wolności - nagrania archiwalne >>>

Jeziorańskiego bardzo dziwił pesymizm Polaków, którym przecież dwukrotnie w XX wieku udało się odzyskać niepodległość. - Teraz jest okazja, by się nawrócić. Będzie 25-lecie III Rzeczypospolitej obchodzone 4 czerwca. Mówmy codziennie, że Polska takiej dobrej passy nie miała od tysiąca lat - podkreślił.

Gość radiowej Jedynki ma nadzieję, że Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego będzie okazją, by przypomnieć postać i dokonania wybitnego Polaka.

Z archiwum RWE na moje.polskieradio.pl >>>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

- - -

Jan Nowak-Jeziorański (właśc. Zdzisław Jeziorański) ur. 3.10.1914. W czasie wojny Nowak-Jeziorański działał w podziemiu, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został redaktorem polskiej sekcji BBC w Londynie, a następnie przez 25 lat kierował sekcją polską Radia Wolna Europa w Monachium. W latach 90. był związany z Polskim Radiem, na którego antenie prowadził cykl felietonów "Polska z oddali". W 2002 roku otrzymał nagrodę Polskiego Radia - Diamentowy Mikrofon. W 2002 roku Jan Nowak-Jeziorański, po ponad pół wieku emigracji, wrócił na stałe do Polski. Zaangażował się w działalność na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zmarł 20 stycznia 2005 r. w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 26 stycznia 2005 r. Jan Nowak-Jeziorański został pochowany w rodzinnym grobie Jeziorańskich na Powązkach.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kajetan Dzierżykraj-Morawski – polityczny outsider

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 06:00
- Nie znosił i nie rozumiał typowego w Polsce zacietrzewienia, organicznej niezdolności do współpracy ludzi różnych przekonań, i niechęci do zrozumienia stanowiska politycznego przeciwnika – wspomina byłego ambasadora Polski jego współpracownik Władysław Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Barańczak: poeta musi mówić prawdę

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 06:21
- Nie odrzucam polityki czy spraw społecznych jako tematu wiersza, raczej staram się zawsze widzieć je jako fragment wszystkich tych uwikłań, w których się człowiek znajduje - mówił poeta Stanisław Barańczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 05:50
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:02
"Studencki Komitet Solidarności jest akcją wszystkich ludzi dobrej woli ze środowiska akademickiego, którzy gotowi są zadeklarować swą pomoc dla osób dotkniętych represjami ze strony władz za odwagę manifestowania własnych, niezależnych przekonań" – czytamy w deklaracji ideowej.
rozwiń zwiń