Prof. Nałęcz: 2014 to będzie rok naznaczony historią

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:11
- Warto wykorzystać to ćwierćwiecze wolności - powiedział w Jedynce prof. Tomasz Nałęcz, historyk i doradca Prezydenta RP.
Audio
  • Prof. Tomasz Nałęcz o roku 2014 naznaczonym rocznicami i prezydenckiej decyzji ws ustawy o OFE (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Nałęcz w studiu radiowej Jedynki
Tomasz Nałęcz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Taki jest zresztą pomysł prezydenta, by budować więź między ludźmi, którzy dziś wchodzą w swoje aktywne życie, a pokoleniem roku 1989. Coraz częściej dochodzić będzie do przekazania pałeczki - dodał gość "Sygnałów dnia".

W 2014 roku Polacy obchodzić będą kilka rocznic bardzo ważnych w naszej historii wydarzeń m.in. 25-lecie obrad Okrągłego Stołu i wyborów czerwcowych, 100-lecie Czynu Legionowego, 70-lecie Powstania Warszawskiego i bitwy o Monte Casino, a także 15 lat w NATO i 10 lat w Unii Europejskiej.

- Prezydent należy do tych osób, które uważają, że przy całym zawirowaniu historycznym, z perspektywy ćwierćwiecza, ten rok jest rokiem niezwykle znaczącym - powiedział w "Sygnałach dnia" doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego prof. Tomasz Nałęcz.

Historyk przyznał, że Bronisław Komorowski szczególnie zaangażuje się w obchody rocznicy wydarzeń z 1989 roku. - Prezydent przecież nie był zwolennikiem Okragłego Stołu, bo obawiał się, że podobnie jak w roku 1981 komuniści oszukają Solidarność. Dziś mówi "nie, nie miałem racji" i przyznaje, że dzięki tym rozmowom możliwy był 4 czerwca, wielki dzień, w którym zdecydowana  większość Polaków powiedziała systemowi "nie" - dodał historyk.

Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>

W 2014 przypada także 100 rocznica urodzin Jana Karskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pamięci obu wybitnych Polaków, decyzją Sejmu i Senatu, poświęcony został rok 2014. - To są bardzo słuszne decyzje, bo widać most pokoleń między II a III Rzeczpospolitą. Obydwaj, ukształtowani przez II Rzeczpospolitą i zasłużeni w trakcie II wojny światowej, uczynili wiele dla Polski i odzyskania jej suwerenności. Obaj też zabiegali, by Polska w pełni powróciła do wspólnoty międzynarodowej - mówił prof. Nałęcz.

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

W rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim historyk opowiedział także, jak wyglądały obchody przełomu roku w II Rzeczypospolitej, a także prezydenckiej decyzji ws. OFE.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Nowaka-Jeziorańskiego. "Był sternikiem, ambasadorem, doradcą"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 08:36
- Nowak-Jeziorański przez całe życie był niezwykle aktywny w sprawach polskich - mówił w Jedynce Jacek Taylor, wykonawca testamentu i przyjaciel Kuriera z Warszawy.
rozwiń zwiń