Prof. Nałęcz: decyzja ws. OFE była najtrudniejszą w prezydenturze Bronisława Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:06
- Prezydent nie twierdzi, że to było rozwiązanie optymalne, nie ukrywa, że musiał w tej sprawie wybierać mniejsze zło, nie ukrywał też wątpliwości - mówił w Jedynce prof. Tomasz Nałęcz.
Audio
  • Prof. Tomasz Nałęcz o roku 2014 naznaczonym rocznicami i prezydenckiej decyzji ws ustawy o OFE (Sygnały dnia/Jedynka)
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiFoto: prezydent.pl

- Bronisław Komorowski wystąpił tu jako strażnik konstytucji, ale i bezpieczeństwa finansów publicznych - dodał doradca Przydenta RP.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE, podejmując jednocześnie decyzję o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

Balcerowicz o decyzji ws. OFE: Lekarstwo gorsze od choroby >>>

- Nasza konstytucja jest jedną z nielicznych, która ma zapisy o bezpieczeństwie finansów publicznych. Ci, którzy od prezydenta oczekiwali zablokowania tej ustawy, nad tą właśnie zasadą konstytucyjną przechodzą do porządku dziennego - powiedział w "Sygnałach dnia" doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego prof. Tomasz Nałęcz.

Historyk przyznał, że gdyby prezydent nie podpisał ustawy o OFE z pewnością "zasłużyłby na wiele komplementów ze strony obrońców OFE", ale naraziłby finanse publiczne. - A tego nie mógł uczynić. Myślę, że z czasem rozwaga prezydenckiej decyzji będzie coraz bardziej widoczna - dodał.

Prof. Tomasz Nałęcz przyznał, że sam Bronisław Komorowski uznaje tę decyzję za najtrudniejszą w jego dotychczasowej prezydenturze. - Prezydent wziął na swoje barki wstrzymanie huraganu - podsumował historyk.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Ustawa o OFE trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 20:45
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE i zaskarżył ją do TK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS: prezydent okazał się notariuszem Platformy Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 18:40
Opozycja ostro krytykuje decyzję prezydenta w sprawie OFE. Prezydent postanowił ustawę podpisać, a następnie skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem rozczarowany decyzją prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 19:38
Prezydent musi być samodzielnie strażnikiem konstytucji i samodzielnie oceniać wszelkie za i przeciw - mówi Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego o decyzji Bronisława Komorowskiego w sprawie OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: ustawa o OFE zgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 21:35
Rząd nie przygotowuje planu awaryjnego w sprawie OFE, bo nie ma wątpliwości co do konstytucyjności ustawy - oświadczył premier.
rozwiń zwiń