X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bronisław Komorowski: Jan Karski to sumienie świata

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:23
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja o spuściźnie Jana Karskiego, polskiego emisariusza, który podczas II wojny światowej próbował poinformować świat o Holokauście.
Audio
  • Jan Karski - głos ofiar, który nie został wysłuchany. Konferencja w PE - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (Jedynka/Sygnały dnia)
Prof. Jan Karski, prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu w 1996 roku
Prof. Jan Karski, prawnik, dyplomata, kurier Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu w 1996 roku Foto: TVP/PAP- Ireneusz Sobieszczuk

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że o wybitnym Polaku na Zachodzie wiadomo niewiele. - Nie wystarczy być piewcą tej wielkiej postaci w Polsce, ale trzeba powiedzieć o niej Europie i światu - powiedział.

Historia Jana Karskiego może być podsumowaniem wielkiej tragedii II wojny światowej. - Zachód w obliczu chaosu wojny nie był w stanie pojąć skali holokaustu - mówił Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa amerykańskiego prezydenta Jimmiego Cartera. - To coś o czym należy myśleć w dzisiejszych czasach, gdy w wielu miejscach na świecie dochodzi do zawirowań i aktów okrucieństwa. Nie możemy być bezczynni i obojętni, bo w przeciwnym razie jaki cel ma nasze istnienie - dodał.

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

- Jan Karski to sumienie świata. Jest głosem ofiar, który nie został wysłuchany. Trzeba wyciągnąć wnioski z historii - powiedział w przesłaniu wideo do uczestników konferencji prezydent Bronisław Komorowski. - Ludzie tacy, jak Jan Karski pozostawili nam wyraźny i mądry przekaz, kodeks postępowania tak istotny dla trwania wspólnoty, a chciałoby się nawet dodać, że dla całego rodzaju ludzkiego - oświadczył.

- Spuścizna Karskiego jest ważna współcześnie, gdy mordowana jest ludność cywilna podczas konfliktów zbrojnych - mówiła Ana de Palacio, była minister spraw zagranicznych Hiszpanii. Podkreśliła, że nie można milczeć, kiedy dokonywane są zbrodnie przeciwko ludzkości. Wymieniła Syrię, Irak, Afganistan, Egipt, Pakistan i Libię jako kraje, w których sytuacja ludności cywilnej jest dramatyczna. - Musimy o tym mówić, takie jest właśnie przesłanie Jana Karskiego. Stańcie w obronie tych, którzy są mordowani i mówcie głośno o zbrodniach - powiedziała.

Konferencji towarzyszy wystawa pod hasłem "Jan Karski. Człowiek Wolności". Wystawa składa się z 22 plansz. Przedstawiono na nich biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez okres wojny, aż po działalność powojenną. - To wysmakowany graficznie projekt z wykorzystaniem zdjęć Karskiego - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wydarzenia te są międzynarodowym otwarciem Roku Jana Karskiego, ogłoszonego przez polski Sejm. Jednym z patronów konferencji w siedzibie Parlamentu Europejskiego było Polskie Radio.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

21 tysięcy euro za raport Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:04
Ta zaledwie 16-stronicowa broszura zatytułowana "Mass extermination of Jews in German occupied Poland" ("Masowa eksterminacja Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski") została wylicytowana w słynnym paryskim domu aukcyjnym Hotel Drouot podczas wyprzedaży księgozbioru byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Nałęcz: 2014 to będzie rok naznaczony historią

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:11
- Warto wykorzystać to ćwierćwiecze wolności - powiedział w Jedynce prof. Tomasz Nałęcz, historyk i doradca Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Jana Karskiego. Wystawa w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 17:46
"Jan Karski. Człowiek Wolności" - to hasło wystawy, jaką można oglądać w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jan Karski to głos ofiar, który nie został wysłuchany"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:57
Emisariusz państwa podziemnego próbował przekazać światu informację o masowej zagładzie Żydów. Ale nikt nie reagował. W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona Janowi Karskiemu.
rozwiń zwiń