X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biernacki: mamy różne warianty ws. Trynkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 12:09
- Nie będę ich przedstawiał nawet z tego powodu, że jestem ministrem sprawiedliwości i nie chcę, by padł nawet cień, że wpływam na decyzje sądów - powiedział w "Sygnałach dnia" Marek Biernacki.
Audio
  • Marek Biernacki o ustawie dotyczącej izolowania niebezpiecznych przestępców (Jedynka/Sygnały dnia)
Akta sprawy karnej przeciwko Mariuszowi Trynkiewiczowi w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim
Akta sprawy karnej przeciwko Mariuszowi Trynkiewiczowi w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie TrybunalskimFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

W środę weszła w życie ustawa o bezterminowym izolowaniu niebezpiecznych przestępców. Tego samego dnia naczelnik więzienia w Rzeszowie skierował do sądu wniosek o zbadanie Mariusza Trynkiewicza. Zwraca się w nim o uznanie go za osobę stwarzającą zagrożenie dla społeczeństwa po zwolnieniu z więzienia.

Biernacki tłumaczył, że od momentu złożenia wniosku sąd ma siedem dni na powołanie biegłych. - Wczoraj wieczorem już ich powołał. Kolejne 7 dni mają biegli na decyzję, czy chcą przeprowadzić badania w zakładzie karnym. Reszta jest kwestią procedury cywilnej, której termin nie jest określony - wyjaśnił minister sprawiedliwości. Biernacki przyznał, że procedura w tej sprawie może biec po dacie 11 lutego, czyli uzyskaniu przez Trynkiewicza prawa do wyjścia z wiezienia. Dlatego w ustawie znalazł się zapis, że obejmuje ona też osoby, które wyjdą z zakładu karnego.

Marek Biernacki w "Sygnałach dnia" o przetargu na dostarczanie sądowych przesyłek >>>

Zdaniem Biernackiego, ustawa o izolowaniu niebezpiecznych przestępców mogła być wcześniej uchwalona. - Bardzo mi zależało, żeby jej projekt znalazł się w lipcu 2013 roku w parlamencie. Zakładałem, że zdążymy do września-października na jej rzetelne dopracowanie. Stało się tak, że przewodniczącym sejmowej komisji został poseł z opozycji. Następnie w trakcie procedowania doszło do zmiany przewodniczącego i cały cykl uległ opóźnieniu. Później było już gonienie czasu, żeby zdążyć z wejściem w życie ustawy - powiedział minister sprawiedliwości.

Marek Biernacki w "Sygnałach dnia" o komisji weryfikacyjnej WSI Macierewicza >>>

Podkreślił, że jego zdaniem najbardziej zaskakujące w całej sprawie jest to, że osoby, które są przeciwnikami ustawy, próbują teraz wszystkich rozliczać z terminowości. - Bo proszę zwrócić uwagę, najpierw prezydent chciał podpisać ustawę, był bardzo duży atak pewnych środowisk, nawet medialny, nawet prof. Zoll, który był cały czas zwolennikiem ustawy, zaczął mówić, że jednak powinna ona trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Był taki moment - przypomniał Biernacki.

Ostatecznie o zbadanie ustawy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Bronisław Komorowski. Biernacki nie wykluczył, że mogło być inaczej, gdyby nie wspomniane ataki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak będzie wyglądała "Operacja Trynkiewicz"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:37
24-godzinna tajna obserwacja mordercy-pedofila, a nawet - w razie zagrożenia życia - pomoc w zmianie jego tożsamości. Policja szykuje warianty działań po wyjściu na wolność Mariusza Trynkiewicza - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trynkiewicz na wolności? Poznaj historię zabójcy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 15:42
Nie udziela wywiadów. Nie zgodził się, by służby więzienne informowały o nim media. O dzisiejszym Mariuszu Trynkiewiczu wiadomo bardzo mało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trynkiewicz uznany za niebezpiecznego. Wniosek do sądu o izolację

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:34
Dyrektor więzienia w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego wniosek o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Rzeszowie-Załężu major Norbert Gaweł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seremet: zagrożenie ze strony takich osób jak Trynkiewicz jest realne

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:02
Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że przy tworzeniu ustawy o niebezpiecznych przestępcach otarto się o trudny dylemat. - Z jednej strony konstytucja, a z drugiej wartość w postaci ochrony ludzkiego życia - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet w audycji "Z kraju i ze świata".
rozwiń zwiń