Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. "Wpisy internautów mogą przerazić"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 09:26
- Ogrom negatywnych emocji wobec Żydów w polskojęzycznych wpisach internautów jest widoczny, bardzo nieprzyjemny i bolesny - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Krajewski, działacz społeczności żydowskiej w Polsce.
Audio
  • Stanisław Krajewski o obchodach 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce, o pobycie członków Knesetu w Oświęcimiu (Sygnały dnia/Jedynka)
Stanisław Krajewski
Stanisław KrajewskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Choć polskie postawy są zróżnicowane i wiele z nich jest pozytywnych, to właśnie treści internetowe są najłatwiej dostępne dla osób z zagranicy. - Łatwość, z jaką w internecie pojawia się antysemicki bluzg, jest bardzo przykra - powiedział Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Dodał, że antysemickie treści w internecie pojawiają się nie tylko dziś z okazji 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ale przy wielu innych okolicznościach i tematach.

Jak co roku byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w rocznicę wyzwolenia obozu. Po raz pierwszy uroczystość odbędzie się z udziałem tak licznej delegacji izraelskiego Knesetu.

II wojna światowa - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

- To miejsce jest symbolem znanym na całym świecie i jednoznacznie kojarzonym jako miejsce zagłady Żydów w czasie II wojny światowej . Bardzo naturalne jest, by przy takiej okazji pamiętać o Zagładzie i snuć rozważania jak nie dopuścić do tego typu wydarzeń w przyszłości - powiedział Krajewski.

Gość "Sygnałów dnia" dodał jednak, że w Polsce obóz w Oświęcimiu jest także symbolem męczeństwa Polaków. - W Polsce przez długi czas był rodzaj rywalizacji tych dwóch symboli. Tego typu spotkanie jest może jednym z kroków w procesie dochodzenia do tego, że te dwa symbole nie muszą ze sobą rywalizować. Choć nie powinniśmy liczyć, że w świecie zaczną traktować ten obóz jako symbol polskiego męczeństwa - wyjaśnił członek rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Jak Stanisław Krajewski ocenia działalność Muzeum Historii Żydów Polskich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Krajewskim oraz fragmerntu rozmowy Jarosława Kociszewskiego z ambasadorem Izraela w Polsce Zvi Rav-Nerem. Cała rozmowa już o godz. 18.15 w magazynie "Więcej świata" .

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. 27 stycznia - w dniu jego wyzwolenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

>>>Zapis całej rozmowy
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-01-27 22:08 Zgłoś
A artykuł o Knesecie w Polsce i że nie będzie oświadczenia w kwestii "polskich obozów koncentracyjnych" zniknął często znikają artykuły, które po prostu relacjonują rzeczywistość. Po co się mają Polacy przejmować? Lepiej niech śpią, łatwiej będzie zrobić z mini co się chce
Oberek2014-01-27 22:00 Zgłoś
Antypolonizm żydowski jest niestety konieczną kartą, którą Żydzi prowadzą swoją politykę. Polaków może i by tolerowali, ale na Grenlandii, bo Polska jest zbyt piękna, byśmy ją zamieszkiwali. Świat musi jak oni gardzić Polską, żeby można było ją zaanektować i żeby nikt się za nami nie ujął
sanator2014-01-27 20:15 Zgłoś
Dlaczego w Polskich mediach od 20 lat trwa taniec hohoła ,mordowanych niewinnych żydów i mordujących ich Polaków..Polacy generalnie mają taki sam stosunej do tej mniejszości narodowej,co i narody większości państw na świecie..Jednak w Polsce z upływem lat ten niszczący tanieć stale jest podsycany,książką,filmem,artykułem prasowym,czy oskarżeniami medialnymi, Polaków pochodzeniu żydowskiego.Przez tak długi okres polacy poczynili wiele na rzecz normalizacji stosunków Polsko -Żydowskich,tak w zakresie materialnym, prawnum jak i kulturowym.Natomiast żydzi w Polsce i za granicą tkwią na pozycjach zimnowojennych,Swiatowa opinia publiczna ,jest zdezorientowana,kto w końcu mordował żydów,polacy czy Niemcy.Nie było w Polsce publikacji,bazującej na jednostkowych przypadkach ,gdzie ludzie pochodzenia żydowskiego,swoimi działaniami mordowali Polaków.Muzea-obozy zagłady,zakładane przez hitlera,winny łączyć narody a nie je dzielić.Tego motta brakuje podczas obchodzenia 69 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Janusz622014-01-27 17:08 Zgłoś
Jedną z najważniejszych metod manipulacji jest stosowanie przemilczeń, wprowadzanie (najczęściej w sposób nieformalny) określonych zakazów informacji oraz tworzenia pewnych medialnych tabu. Wniosek z tego płynie smutny, dziennikarstwo przestaje być służbą prawdzie, a staje się służbą interesom określonych grup społecznych. Tego doświadczamy w Polsce, tak w PRL jak i w III RP na każdym kroku. W wielu sprawach ważniejsze są relacje przypadkowych ludzi, nie sprawdzonych, lub opłaconych świadków, od dokumentów. Delegacje Sejmu RP i Knesetu nie wydadzą wspólnego oświadczenia w sprawie kłamliwego, nie mające niczego z prawdą używania w przestrzeni medialnej stwierdzeń w.s „polskich obozów koncentracyjnych”. Czyli miało nastąpić pojednanie, raczej gest ze strony żydowskiej w tym krzywdzącym Polaków temacie, ale nic z tego. Przewodniczący Knesetu Juli-Joel Edelstein musiał odwołać swój udział w obchodach z powodu śmierci żony. Po prostu miał doskonałą okazje by zdezerterować i z niej skrzętnie skorzystał. Każda okazja jest dobra, by się nie przyczynić do mówienia prawdy w sprawach polsko - żydowskich i roli Niemiec w tych relacjach. Czy można się dziwić tylu negatywnym wpisom internautów dotyczących zachowań Żydów, ich pretensji, oskarżeń kierowanych w polską stronę dotyczących historii i ludobójstwa niemieckiego z okresu drugiej wojny światowej. Tego nie sposób wymazać z ludzkiej pamięci, to jest przekazywane z pokolenia na pokolenie prawie w każdej rodzinie polskiej, tego są ślady w postaci miejsc pamięci narodowej pomordowanych obywateli polskich przez Niemców prawie w każdym polskim mieście, ku temu służy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.Wszystko po to by to się więcej nie powtórzyło. Jaką lekcję z historii przyswoili sobie Żydzi?
Janusz622014-01-27 16:35 Zgłoś
Czy kolejny raz w czasie trwania tych uroczystości będzie miało miejsce upublicznianie półprawd o tym miejscu, o tym co się tu wydarzyło i za czyją przyczyną? Obóz na przedmieściach Oświęcimia został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. (14 czerwca pierwszy transport więźniów) na terenach włączonych przez Niemców do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia tego obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo obywateli polskich( w zdecydowanej większości Polaków) i przepełnienie istniejących więzień. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, a od 1942 r. (Konferencja w Wannsee) - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - niemieckiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących w okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką terenów. A wszystko zaczęło się od Ustaw Norymberskich z roku 1935, ten dokument wprowadza w czyn, to co było w głowach przywódców niemieckich. Czy prawda po tylu latach musi, aż tak boleć. Polaków boli z powodu próby pisania nowej historii, nie zgodnej z prawdą zawartą w dokumentach źródłowych. Nie dziwią się Niemcom, że nie chcą rozgrzebywać starych ran. Dziwię się Żydom i to bardzo.
Oberek2014-01-27 11:18 Zgłoś
Na ścianach domów też są różne napisy. Obawiam się, a nawet żywię przekonanie graniczące z pewnością, że takie teksty pisze się na zlecenie Izraela, by przekonywać świat i samych Polaków, że jesteśmy antysemitami. Ja i większość ludzi, których w życiu spotkałam, filosemitami nie jesteśmy, ale bardzo daleko nam wyrażania swojej niechęci do nich w jakikolwiek sposób. Dla nas, gojów, Żydzi nie są gorsi, ponieważ nami gardzą, pogarda, to wielka słabość serca, więc my Chrześcijanie za takich się modlimy. Ofiarom holokaustu zaś bardzo współczujemy, tym bardziej że bardzo często ich krew była z naszą zmieszana, bardzo wielu z nich czuło się Polakami a to właśnie, nie pochodzenie, stanowi o byciu Polakiem
wojtekbogucki552014-01-27 10:53 Zgłoś
Chwała ofiarom obozu w Auschwitz !!!

Czytaj także

Właściciele domów zburzonych pod budowę Auschwitz chcą odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:19
Około 300 rodzin z Oświęcimia, Brzezinki i okolic, którym Niemcy zabrali domy i ziemię pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, żąda od polskiego rządu pieniędzy za utracone mienie - informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy historycy przeciwko "polskim obozom zagłady"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 10:12
Niemiecki Związek Historyków, zrzeszający kilka tys. wykładowców, archiwistów i nauczycieli, potępił używanie zwrotu "polskie obozy koncentracyjne" - pisze "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń