Szef ARiMR: w dziedzinie rolnictwa dokonaliśmy wielkiego skoku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 09:24
- Miliardy złotych, jakie otrzymaliśmy z Unii, pozwoliły na wymianę technologii rolniczej, wzrost eksportu. Te środki nie zostały zmarnowane, a wydane w określonych celach. Staliśmy się ogrodem Europy jeśli chodzi o owoce i warzywa - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Gross.
Audio
  • Andrzej Gross o wykorzystaniu środków unijnych przez polskich rolników (Jedynka/Sygnały dnia)
Andrzej Gross - prezes ARiMR
Andrzej Gross - prezes ARiMRFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Wystarczy sięgnąć pamięcią do 2000 roku i przypomnieć sobie jakie maszyny i sprzęty jeździły po naszych polach, jak funkcjonowały zakłady przetwórcze, jakie było wyposażenie obór i chlewni, by wyobrazić sobie gdzie byśmy byli bez tych środków - powiedział w radiowej Jedynce prezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W perspektywie budżetowej 2007 - 2013 ARiMR miała do rozdysponowania ponad 170 mld złotych. - Te pieniądze były kierowane na inwestycje, tworzenie miejsc pracy, budowę potencjału przetwórczego, organizację grup producentów owoców i warzyw oraz lokalnej aktywności społecznej, budowano infrastrukturę w gminach. Gama wsparcia środkami unijnymi jest bardzo szeroka i widać efekty - powiedział Andrzej Gross .

Gość "Sygnałów dnia" uważa, że od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej Polska i polscy rolnicy dokonali ogromnego skoku nie tylko w kwestii rozwoju, ale i sprawności w wykorzystywaniu funduszy. - Nie jest to ocena moja, ale instytucji unijnych, że Polska wykorzystała środki bardzo sprawnie. Właściwie każde środki byłyby u nas wykorzystane - dodał.

Jeśli chodzi o nową perspektywę na lata 2014 - 2020 Andrzej Gross podkreślił konieczność budowy konkurencyjności polskiego rolnictwa, zwrócenia szczególnej uwagi na ekologię i poprawy warunków życia na obszarach wiejskich przez tworzenie nowych miejsc pracy. - Nowością jest wsparcie dla małych gospodarstw i duży nacisk na pomoc dla młodych rolników - powiedział i dodał, że w kolejnych latach Polska ma otrzymać od Unii ponad 42 mld euro na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.

Środki na jakie cele są najlepiej wykorzystywane przez polskich rolników? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

PSL chce przeznaczyć część środków UE dla gospodarstw wychodzących z rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 20:47
Unijne wsparcie dla polskiej wsi wyniesie w latach 2014-2020 32 miliardy euro. B. minister rolnictwa, poseł PSL Marek Sawicki mówi, że część z tych środków pochłoną nie tylko dopłaty bezpośrednie i inwestycje modernizacyjne, ale powinny je dostać również gospodarstwa, które będą wychodziły z produkcji rolnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa obiecuje grube miliardy na polską wieś

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 15:07
Minister rolnictwa obiecuje miliardy na polską wieś i odpiera ataki opozycji. Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zarzucił ludowcom, że zdradzili interesy wsi zgadzając się między innymi na mniejsze dotacje dla rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy przetwórcy stracą dotacje… czekają ich chude lata

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:56
Od lipca firmy rolno-spożywcze nie będą mogły inwestować w specjalnych strefach ekonomicznych, a maksymalne dotacje skurczą się dziesięciokrotnie - alarmuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń