Szczurek: mamy jedne z najniższych podatków w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 08:31
Minister finansów Mateusz Szczurek przekonuje, że podatki w Polsce nie są wysokie, a w tym roku będą najniższe od przynajmniej 20 lat. - Jeśli chodzi o wysokość podatków, to nie mamy się czego wstydzić - powiedział w radiowej Jedynce.
Audio
  • Mateusz Szczurek, minister finansów: podatki w Polsce nie są wysokie (Sygnały dnia/Jedynka)
Mateusz Szczurek, minister finansów
Mateusz Szczurek, minister finansówFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Gość "Sygnałów dnia" przyznał, że mimo to system podatkowy wymaga zmian. - Jeśli chodzi o skomplikowanie podatków i sposób ich poboru, to na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia - podkreślił.

Mateusz Szczurek pytany o ewentualne nowe podatki dla rolników, zapewnił, że w liczeniu dochodów tej grupy zawodowej "nigdy nie chodziło o zwiększenie ich obciążeń podatkowych".

Rzeczpospolita pisze, że państwo szuka nowych sposobów wyciągnięcia pieniędzy od obywateli. Ma to być średnio ponad 600 złotych nowych danin. Według gazety, najnowszy sposób na sięgnięcie do kieszeni Polaków, to rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. Szerzej stosowany będzie też podatek od nieruchomości, a już wcześniej państwo wbrew obietnicom, utrzymało podwyższone stawki VAT. Piąty rok zaniżone są progi podatku od dochodów osobistych, zniknęły też ulgi w PIT.

PIT przez internet

Od 2015 roku każdy podatnik będzie mógł rozliczyć się z fiskusem przez Internet. - Będzie szybciej, taniej i bezpieczniej - przyznał minister finansów. - Podatnik po zalogowaniu się do portalu podatkowego zobaczy wstępnie wypełnione zeznanie, które będzie mógł zmodyfikować przed ostatecznym zatwierdzeniem i wysłaniem do urzędu - zaznaczył. Jak dodał stary sposób rozliczenia będzie nadal dostępny.

Mateusz Szczurek mówił także o budżecie. Według ministra, wzrost gospodarczy w 2014 roku może być szybszy od zakładanego w ustawie budżetowej.

to/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
mp3608@wp.pl2014-12-31 01:18 Zgłoś
Szczurek jeśli twierdzisz ,że w Polsce nie są wysokie podatki to albo jesteś niedouczony ale świadomie wypowiadasz te brednie.Weź sobie roczny dochód w Polsce np 20000 , 30000 , 40000 pln itd i policz dla każdego z tych dochodów podatek a następnie jaki procent dochodu stanowi ów podatek i to jest rzeczywista wysokość podatku.Następnie takie same wyliczenia zrób dla pozostałych krajów Europy i porównaj.Polska ma jedne z najwyższych jeśli nie najwyższe najwyższe podatki w Europie a głównym tego powodem jest zenująco niska kwota wolna od podatku w porównaniu z innymi państwami.Dodajmy jeszcze kwota notorycznie zamrażana.Guzik kogokolwiek obchodzą twoje wyliczanki jeśli na ich podstawie tak bredzisz.
Oberek2014-01-30 17:38 Zgłoś
"Mateusz Szczurek mówił także o budżecie. Według ministra, wzrost gospodarczy w 2014 roku może być szybszy od zakładanego w ustawie budżetowej" - Tylko nie zagwarantował, że będzie dodatni... Hieny już nas zaszlachtowały, teraz resztki obgryzą szczury
wiechosta2014-01-30 14:27 Zgłoś
Natychmiast podwyższyć ! Tuskowe nieroby potrzebują kasy na nagrody. Bo cieć nie bierze pod uwagę że przy niskich podatkach mamy najniższe dochody.
Piwosz2014-01-30 11:06 Zgłoś
Według Redaktora Max Kolonko, Prezydent Rosji wprowadził 13 % podatek i dzięki temu gospodarka Rosji doznaje gwałtownego przyspieszenia. Nie wiem czy wierzyć Redaktorowi czy Panu odnośnie najniższych podatków w Polsce? Czyżby ta "niewiedza" była przymiarką do wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego?

Czytaj także

Nowy minister finansów. Przeprowadzi rewolucję w podatkach?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 15:15
Nowy minister finansów Mateusz Szczurek odebrał nominację na stanowisko z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Szczurek: od 2015 r. wzrost gospodarczy przyspieszy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 06:30
- Budżet na 2014 rok będzie budżetem przejścia, a w 2015 r. polska gospodarka ma szanse na powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego w tempie powyżej 3 proc. PKB - poinformował w minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2014 wypełni za nas administracja podatkowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 23:29
Zeznanie podatkowe za 2013 rok będzie ostatnim zeznaniem składanym po staremu, zaś PIT za 2014 r. wypełni już administracja podatkowa - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń