Lekarze apelują: bądźmy niepokornymi pacjentami!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 08:44
13 milionów - tyle co roku na świecie wykrywanych jest nowotworów złośliwych. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Lekarze zwracają uwagę, że najbardziej skuteczną bronią walki z rakiem jest profilaktyka.
Audio
  • Jeśli jeden lekarz nas spławia, idźmy do innego, bo wczesne wykrycie raka niemal gwarantuje możliwość wyleczenia (Sygnały dnia/Jedynka)
Kobieta podczas badania mammograficznego
Kobieta podczas badania mammograficznegoFoto: Glow Images/East News

W 2008 roku z powodu raka na świecie zmarło aż osiem milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku liczba zachorowań może wynieść ponad 22 miliony, czyli o 75 proc. więcej niż obecnie. W Polsce co roku na raka umiera ponad 92 tysiące ludzi. Lekarze podkreślają, że ta liczba mogłaby być mniejsza, gdyby zadbać o profilaktykę.

Doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zapewnia, że regularne badania i wczesne wykrycie zmian zwiększają szansę wyleczenia do niemal stu procent. Ale co ósmy pacjent przychodzi w zaawansowanym stadium choroby, czy to z powodu własnych zaniedbań, czy też lekarzy, do których trafili. - Apeluję, bądźmy niepokornymi pacjentami. Jeżeli ktoś nas, mówiąc potocznie spławia, idźmy do innego lekarza, nawet gdybyśmy mieli zapłacić z własnej kieszeni - mówi lekarz w radiowej Jedynce. Przypomina, że do onkologa nie trzeba mieć skierowania. Taka wczesna wizyta może zapobiec późniejszemu nieszczęściu.

Z Jedynką zdrowiej >>>
Oprócz badań kontrolnych, które każdy powinien wykonywać raz w roku, można korzystać z badań przesiewowych. Pozwalają wykryć raka na bardzo wczesnym stadium rozwoju. W Polsce są prowadzone trzy takie programy - program zwalczania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

Choć badania są bezpłatne korzysta z nich niewiele osób. Np. cytologię robi zaledwie co trzecia kobieta. - Chodzi o to, żeby zwracać uwagę na sygnały, jakie daje nasze ciało - guzki, zgrubienia, nieprawidłowości na skórze - po to, żeby rozpoznać stan przedrakowy, albo nowotwór, który w tej fazie jest całkowicie wyleczalny - radzi dr Meder w "Sygnałach dnia".

Specjaliści zapewniają, że jednorazowy udział w badaniach przesiewowych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 30 procent, a dwukrotny udział obniża to zagrożenie nawet o 80 procent.
Przygotowała Ewa Chyra.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag/asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Piwosz2014-02-04 10:04 Zgłoś
Panowie i Panie medycy - firmy farmaceutyczne wnet wybiją Wam z głowy profilaktykę. Lekarz rodzinny powinien mieć tym większe wynagrodzenie im mniej ma chorych na terenie swojego działania. Jak to zrobić - to proszę zobaczyć jak to się robi w Chinach.

Czytaj także

Rak jest wyleczalny, jeśli jest wcześnie wykryty. Warto się zbadać!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 07:59
W ramach Białej Soboty można skorzystać z bezpłatnych badań, pomagających wykryć raka piersi i szyjki macicy i wcześnie go wyleczyć – tłumaczyła Dorota Ołowska z Centrum Onkologii. Podkreśliła, że nie można się bać badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródło siły i nadziei dla chorych i tych, którym ciężko żyć

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 03:09
Jak poradzić sobie z lekarską diagnozą, która dla wielu z nas oznacza wyrok? Jak stawić czoła chorobie nowotworowej i gdzie szukać wsparcia w najtrudniejszych chwilach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa Gmina 2013. Zwycięstwo Gogolina!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:02
Spośród 506 gmin uczestniczących w konkursie "Zdrowa Gmina" najlepszy w tym roku okazał się Gogolin (woj. opolskie). - Braliśmy pod uwagę kreatywność, rodzaje i liczbę programów profilaktycznych oraz plan działania we własnej społeczności - mówił w Jedynce Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologi i członek jury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onkologia 2013. Rak to wyrok? Zaskakujące wyniki nierównej walki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 03:20
Kilka lat temu statystyki wskazywały, że co czwarta śmierć mieszkańca Ziemi spowodowana była chorobami nowotworowymi. Czy czeka nas coraz gorsza przyszłość?
rozwiń zwiń