Polana Jakuszycka to fajne miejsce do biegania

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:27
W gmach Sejmu w południe zostanie otwarta wystawa Góry Izerskie - Polana Jakuszycka. Trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze 30 lat temu były tam jedynie łyse połacie gór. - Nie było drzew, nie było zwierząt, a i ludzi było niewielu - mówią goście Jedynki.
Audio
  • Julian Gozdowski i Wiesław Krzewina o urokach Polany Jakuszyckiej i Gór Izerskich (Sygnały dnia/Jedynka)
37. Bieg Piastów 2013
37. Bieg Piastów 2013Foto: Polskie Radio

Wystawa została przygotowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny, Nadleśnictwo Świeradów i lokalne samorządy. - Chcemy pokazać, że to jest fajne miejsce, gdzie i człowiek, i zwierzęta mogą biegać po górach - mówi Wiesław Krzewina, nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów. Zapewnia, że jedni drugim nie przeszkadzają. W wyniku klęski ekologicznej Góry Izerskie 30 lat temu były zupełnie łyse. Nie było drzew, nie było zwierząt, a i ludzi było niewielu. Dzisiaj Góry Izerskie wyglądają zupełnie inaczej - opowiada w radiowej Jedynce nadleśniczy.
Julian Gozdowski - prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów informuje, że obecnie na Polanie Jakuszyckiej jest 10 cm ubitego śniegu, 20 km tras, a na nich biegają zawodnicy. Pierwsi biegacze pojawiają się już po godz. 7. Wielu z nich wybiera trasę Radiowej Jedynki. - Trasa Radiowej Jedynki jest najlepszą trasą, najłatwiejszą do rozpoczynania przygody z nartami biegowymi i najbardziej szczęśliwą, jeśli chodzi o śnieg - mówi Gozdowski w "Sygnałach dnia" . Wszystkie trasy są położone na terenie leśnictwa Szklarska Poręba. Oprócz biegaczy jest również bardzo dużo piechurów. Korzystają ze specjalnego mikroklimatu. - Tam jest zjawiskowe powietrze - zachwala.

Prezes zapewnia, że przygotowania do tegorocznego Biegu Piastów idą pełną parą. Jest przy tym dużo pracy, bo spodziewanych jest pięć tysięcy zawodników, wśród nich ponad tysiąc osób z zagranicy. - Każdy człowiek ma inne problemy, trzeba rozmawiać z każdym w jego języku, dostosować się do niego - wyjaśnia Julian Gozdowski.
Imprezy związane z tegorocznym 38. Biegiem Piastów rozpoczynają się 22 lutego. 1 marca zawodnicy wyruszą na trasę biegu na 50 kilometrów. Radiowa Jedynka jak co roku będzie relacjonowała zmagania na Polanie Jakuszyckiej.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Mariusz Syta.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag, pg)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bieg Piastów. Wielkie święto narciarstwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2013 08:01
- Na Polanie Jakuszyckiej pojawią się zawodnicy z 32 krajów - mówił w Jedynce Julian Gozdowski, prezes stowarzyszenia "Bieg Piastów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 6 tys. zawodników w Jakuszycach

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 12:58
Bieg Piastów zbliża się do mety. W sobotnim - najważniejszym biegu na 50 km stylem klasycznym - wzięło udział ponad 1600 zawodników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Polanie Jakuszyckiej ukradli... śnieg

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:11
Co prawda nieśmiało, ale zima do nas zagląda, choć na razie jest tylko w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Na południu Polski wiosna. Spędza to sen z powiek organizatorom zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, które w w sobotę i niedzielę odbędą się na Polanie Jakuszyckiej.
rozwiń zwiń