Miller: w Polsce można bezkarnie ujawniać szczegóły tajnych operacji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 08:12
- Prokuratura umorzyła w stosunku do niego postępowanie, więc uznała, że w Polsce można opisywać czy relacjonować operacje dokonywane przez służby specjalne. Nie znam innego kraju, gdzie to jest możliwe - powiedział Leszek Miller.
Audio
  • Szef SLD Leszek Miller o komisji śledczej ws. działań Antoniego Macierewicza i o 25. rocznicy rozpoczęcia obrad okrągłego stołu (Sygnały dnia/Jedynka)
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W środę Donald Tusk powiedział, że nie rekomenduje powołania komisji śledczej ws. likwidacji WSI . Jak wyjaśnił, jako premier musi chronić państwo od "niepotrzebnych erupcji" informacji na temat polskich służb.

- Ja rozumiem ten punkt widzenia, natomiast szkoda, dlatego że to oznacza, iż Antoni Macierewicz pozostanie bezkarny. Ale w świetle deklaracji premiera tym bardziej trzeba popatrzeć na to, co czyni prokuratura, bo prokuratura umorzyła postępowanie w stosunku do Antoniego Macierewicza, więc uznała, że w Polsce można publikować i podawać do publicznej wiadomości nazwiska agentów pracujących dla naszego kraju, można opisywać czy relacjonować tajne operacje dokonywane przez polskie służby specjalne. Nie znam innego kraju poza Polską, gdzie to jest możliwe - powiedział w Jedynce Leszek Miller , przewodniczący SLD.

Jego zdaniem komisja śledcza w tej sprawie nie powstanie. - Skoro PO i PSL mówią, że tej komisji nie będzie, to jej nie będzie. Ona musi być powołana większością głosów. Warto w takim razie zwrócić uwagę na komisję ds. służb specjalnych, która działa w Sejmie. Ona powinna dokładnie tę rzecz wyjaśnić, powinna się na tej sprawie skoncentrować - uznał były premier.

Przy okazji 25. rocznicy rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu Leszek Miller wspominał tamten dzień. - Ci, którzy dzisiaj tak krytycznie wypowiadają się o tamtych wydarzeniach albo nic wtedy nie znaczyli, albo nie mają żadnego pojęcia o tym, jaka mogła być alternatywa. Ja uważam, że tamto wydarzenie jest jednym z największych w polskiej historii. I oczywiście dzisiejsza Polska nie jest krajem mlekiem i miodem płynącym, dla wielu polskich rodzin ból transformacji jest nie do zniesienia. Tylko że to już nie zależy od tego, co się działo przy Okrągłym Stole, ale od polityki późniejszych rządów, także od polityki obecnego rządu - stwierdził premier.

Jak podkreślił Miller, mamy w Polsce kompleks, ponieważ na świecie za początek transformacji uważa się upadek Muru Berlińskiego. Jego zdaniem władze nie robią jednak zbyt wiele, by świat usłyszał o Okrągłym Stole.

- Dzisiaj jest 25 lat od tego wielkiego wydarzenia natomiast można mieć wrażenie, że władze Rzeczpospolitej jakoś nie zaangażowały się w pamięć tego wydarzenia. Jeżeli my sami podchodzimy do Okrągłego Stołu bokiem, to dlaczego mamy wymagać, żeby Europa czy świat uważały to wydarzenie za przełomowe? - powiedział szef SLD.

Leszek Miller mówił także o pułkowniku Kuklińskim. Wraz z premierą filmu "Jack Strong" powraca pytanie czy był on bohaterem, czy zdrajcą. Były premier, który wielokrotnie spotykał się z Kuklińskim, powiedział że w ich rozmowach ta kwestia się nie pojawiała. - Uważał po prostu, że w tamtych okolicznościach postąpił słusznie, ale nie domagał się, żeby czczono go jak bohatera - wspominał Miller.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
duch2014-02-06 14:00 Zgłoś
Użytkownik wiechosta napisał
Można Panie Leszku. Tam jak bezkarnie można okradać Polskę i finansować 6 milionami złotych budowę sekciarskiej świątyni tzw. opatrzności bożej. Nóż się w kieszeni otwiera.
Czyzbys synem zomowca byl. Niech cie sie myslenie otworzy a nie zabijanie
duch2014-02-06 13:55 Zgłoś
Mozna towarzyszu Leszku tak bezkarnie okradac Polske ? Kolaboranci z WSI, czlonkowie zbrodniczej panskiej PZPR - slugusy Moskwy dzieki SB-eckim mediom stali sie autorytetami w Polsce. Czy tak mozna Tow. Miller ?
wiechosta2014-02-06 11:52 Zgłoś
Można Panie Leszku. Tam jak bezkarnie można okradać Polskę i finansować 6 milionami złotych budowę sekciarskiej świątyni tzw. opatrzności bożej. Nóż się w kieszeni otwiera.

Czytaj także

Paradoksy Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:00
- Rozpatrywanie obrad Okrągłego Stołu w kategoriach narodowej zdrady wynika z niewiedzy i kierowania się emocjami - mówił "W tyglu kultury" Leszek Moczulski, którego Konfederacja Polski Niepodległej odmówiła jednakże udziału w obradach 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:44
Rozmowy zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń