"Jack Strong" nie powstałby, gdyby nie prof. Brzeziński

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 11:26
- Początkowo miał to być film o czasach, kiedy ważyły się losy zimnej wojny. Jednym z bohaterów miał być Zbigniew Brzeziński. Gdy pojechaliśmy do niego, żeby przekonać go do tego pomysłu, stwierdził, że lepszym kandydatem jest płk Kukliński - mówił w radiowej Jedynce Klaudiusz Frydrych, producent filmu "Jack Strong".
Audio
  • "Jack Strong" nie powstałby, gdyby nie prof. Brzeziński (Sygnały dnia/Jedynka)
Marcin Dorociński na planie filmu Jack Strong. Współczesne uosobienie emploi amanta
Marcin Dorociński na planie filmu "Jack Strong". Współczesne uosobienie emploi amantaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Nowy obraz Władysława Pasikowskiego o płk. Ryszardzie Kuklińskim wszedł na ekrany polskich kin w piątek 7 lutego. To pełna emocji, oparta na faktach historia, w której pokazane jest 10 lat pracy szpiegowskiej pułkownika. W tym czasie przekazał on Amerykanom około 40 tysięcy stron dokumentów ujawniających m.in. tajemnice wojsk Układu Warszawskiego. Z powodu szpiegowskiej działalności bohatera film "Jack Strong", podobnie jak postać Ryszarda Kuklińskiego, budzi wiele kontrowersji.

Marcin Dorociński: pułkownik Kukliński to nie James Bond >>>

Zdaniem pisarza i krytyka Krzysztofa Vargi, najlepiej byłoby oglądać ten film po prostu jako dobre kino szpiegowskie. Przyznaje, że trudno jednak zapomnieć o kontekście, który towarzyszy wydarzeniom na ekranie. - Ten kontekst sam wyłazi. Wszyscy w tym filmie są dosyć schematyczni. Jeżeli mamy Rosjan, to są oni źli, groteskowi i wstrętni. Z kolei Amerykanie są szlachetni i nawet fizycznie lepiej wyglądają - podkreślał Varga.

Bronisław Komorowski: dla mnie płk Kukliński jest bohaterem >>>

Za swoją działalność płk Ryszard Kukliński w 1984 roku został skazany przez komunistyczny sąd wojskowy na karę śmierci. Uniewinniono go dopiero w 1997 roku. Zmarł 11 lutego 2004 roku na Florydzie. Jego szczątki spoczywają w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Materiał do "Sygnałów dnia" przygotowała Katarzyna Pilarska.

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Byli pracownicy CIA o pułkowniku Kuklińskim: bohater!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 22:59
Ryszard Kukliński zasługuje na najwyższy szacunek - mówią zgodnie byli agenci amerykańskich służb wywiadowczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczysta premiera "Jacka Stronga". Prezydent na widowni

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 22:43
W Warszawie odbył się premierowy pokaz obrazu Władysława Pasikowskiego o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim. Film oglądał m.in. Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: dla mnie płk Kukliński jest bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:00
We wtorek 4 lutego odbyła się uroczysta premiera filmu "Jack Strong" o Ryszardzie Kuklińskim. Po projekcji prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że film zrobił na nim duże wrażenie. Przyznał zarazem, że choć postawa pułkownika budzi wciąż wiele kontrowersji, on sam nie ma wątpliwości, że był bohaterem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorociński: pułkownik Kukliński to nie agent James Bond

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:09
W piątek 7 lutego na ekrany kin wchodzi film "Jack Strong" oparty na historii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Odtwórca tytułowej roli Marcin Dorociński mówi w radiowej Jedynce, że nie podjąłby się pracy nad tym filmem, gdyby nie starał się zrozumieć motywów postępowania pułkownika.
rozwiń zwiń