Od akcji do publikacji. Niezwykły album "Archiwa Rodzinne"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 11:48
Stare fotografie i dokumenty poświadczające szlachectwo, narodowość czy wykształcenie naszych słuchaczy znalazły się w najnowszej publikacji Archiwów Państwowych pt. "Archiwa Rodzinne". Wydany właśnie album to efekt wspólnej akcji Archiwów i radiowej Jedynki "Zostań rodzinnym archiwistą".
Audio
  • Album "Archiwa Rodzinne" to efekt wspólnej akcji antenowej Archiwów Państwowych i radiowej Jedynki (Sygnały dnia/Jedynka)
Janina i Józef Mielęccy, początek XX w.
Janina i Józef Mielęccy, początek XX w.Foto: ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Okładka
Okładka albumu "Archiwa Rodzinne"

W "Archiwach Rodzinnych" znalazły się pamiątki rodzinne pięciu laureatów i czterech osób wyróżnionych w konkursie "Zostań rodzinnym archiwistą". W sumie to około 250 starych fotografii i skanów archiwalnych dokumentów. – W powszechnej opinii rodzinne archiwa to przede wszystkim fotografie i one rzeczywiście dominują. Mamy jednak także mapy, plany, różnego rodzaju świadectwa, zaświadczenia, poświadczenia, odznaczenia czy listy. Pokazują one jakie skarby kryją archiwa rodzinne Polaków i jakie historie opowiadają - mówi Grzegorz Welik, przewodniczący komisji oceniającej nadesłane prace.

Na uwagę zasługują także materiały dokumentujące różnego typu represje, wyroki więzienia, zesłania oraz migracje pojedynczych osób i całych rodzin. Istotnym elementem albumu "Archiwa Rodzinne” jest też korespondencja: telegramy, pocztówki, listy, z których część posiada nawet walory literackie, podobnie jak dzienniki, pamiętniki i wspomnienia.

Zostań rodzinnym archiwistą >>> Akcja radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych

W publikacji zaprezentowano m.in. dokumenty pochodzące z archiwów rodzinnych Justyny Trojanowskiej, która od 13 lat poszukuje swoich przodków, a na drzewie genealogicznym swojej rodziny umieściła już ponad 6200 spokrewnionych osób. – Gdyby rok temu ktoś powiedział mi, że moje materiały i krótka wzmianka o mnie pojawią się w jakiejś książce, to prawdopodobnie bym nie dowierzała. Czuję też satysfakcję, bo jednak jest to pewnego rodzaju ukoronowanie mojej wieloletniej pracy nad drzewem genealogicznym - mówi zdobywczyni jednego z wyróżnień w konkursie.

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu >>>

Wydana właśnie publikacja to nie jedyny efekt wspólnej akcji radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą". Od stycznia 2014 roku w 30 miastach w całej Polsce działają punkty konsultacyjne, w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne i dbać o zgromadzone dokumenty.

Z książką pt. "Archiwa rodzinne" w wersji elektronicznej można zapoznać się na stronie interenetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Materiał do "Sygnałów dnia" przygotowała Dorota Świerczyńska.

pg/kul

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:44
- Nagrodzone zostały prace, które w pełni obrazują możliwości archiwów rodzinnych. Oprócz fotografii są tam również materiały pamiętnikarskie, wspomnienia, przeróżne dokumenty, a nawet zdjęcia nagrobków i odznaczeń - mówił w Jedynce dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Zostań rodzinnym archiwistą" ożywiła dawną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 10:49
- Jesteśmy przede wszystkim zadowoleni, że poznaliśmy bardzo ciekawe historie. Istotne jest też to, że ożywiliśmy domowe archiwa. Nasi słuchacze zobaczyli jak ważne zbiory mają w swoich domach i postanowili się nimi podzielić z innymi - podkreśla Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tworzenie drzewa genealogicznego to rozwiązywanie zagadek

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 20:55
Wiedza Polaków o przodkach zazwyczaj sięga do pradziadków. Im wcześniej, tym gorzej. Dlatego warto zająć się stworzeniem drzewa genealogicznego, aby poznać dzieje swojego rodu. Radzimy jak się do tego zabrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznała historię życia ponad 6 tysięcy krewnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:38
Drzewo genealogiczne Justyny Trojanowskiej zawiera 6158 krewnych. 430 z nich to osoby spokrewnione w linii prostej. W drzewie jest 11 pokoleń.
rozwiń zwiń