Andrzej Duda: rząd może liczyć na wsparcie opozycji ws. Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 08:30
Zdaniem posła PiS Andrzej Dudy ws. Ukrainy potrzeba jedności. - Gdyby rząd podjął konstruktywne działania, które będą też wzmacniały rolę Polski to będzie wsparcie z naszej strony dla tej polityki - mówił gość radiowej Jedynki.
Audio
  • Andrzej Duda o sytuacji na Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
Stracia demonstrantów z milicją na Majdanie
Stracia demonstrantów z milicją na Majdanie Foto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Majdan płonie. W starciach z milicją miało zginąć ponad 20 osób, a około 500 zostało rannych. W związku z sytuacją premier Donald Tusk ma przedstawić w Sejmie informacje rządu na temat tego, co dzieje się na Ukrainie. - Dobrze, że premier wystąpi. Wzywamy natomiast do akcji dyplomatycznej. Chcemy, żeby była prowadzona bardzo aktywnie, a jej celem powinno być zatrzymanie rozlewu krwi - powiedział Duda.

Poseł PiS przypomniał, że aktywną politykę wobec Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej prowadził prezydent Lech Kaczyński. - Chcielibyśmy, żeby taka polityka była realizowana. Jeżeli rząd będzie w tym kierunku zmierzał to może liczyć na nasze wsparcie - wyjaśnił.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>

Duda tłumaczył, że bardziej aktywna ws. Ukrainy powinna być również cała UE. Jego zdaniem powinna zastosować sankcje wobec ludzi odpowiedzialnych za użycie siły przeciwko demonstrantom. Wcześniej wzywał do tego prezes PiS Jarosław Kaczyński . - Mogą być dotkliwe dla baronów i przywódców Ukrainy. Sankcje polegające na przyblokowaniu im kont, możliwości wyjazdu za granicę. Wiadomo, że władcy Ukrainy mają ogromne pieniądze i jeżdżą swobodnie po całym świecie. Włączenie blokad oddziaływałoby na nich osobiście – tłumaczył Duda w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

Poseł PiS zauważył też, rozwiązaniu sytuacji nie sprzyjają imperialne ambicje Rosji, która nie będzie chciała łatwo odpuścić Ukrainy. - Rzecz polega na tym, by był jeden głos UE ze Stanami Zjednoczonymi, by Rosję powstrzymać. Nie ma wątpliwości, że Rosja chce Ukrainę przygarnąć i całkowicie od siebie uzależnić - mówił polityk PiS w radiowej Jedynce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Janukowycz grozi opozycji: chciała dokonać przewrotu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:00
Prezydent oświadczył, że wciąż istnieje możliwość dialogu, lecz pod warunkiem, że opozycyjni przywódcy odetną się od radykałów, prowokujących rozlew krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina na krawędzi wojny domowej. Władze pacyfikują Majdan

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:59
Nocne rozmowy Janukowycza z opozycją zakończyły się fiaskiem. Prezydent zażądał ustąpienia manifestantów z Placu Niepodległości. Demonstranci mówią, że to już wojna i nie ustąpią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Majdan w ogniu. Ponad dwadzieścia osób nie żyje, kilkuset rannych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 07:17
- Majdan to obecnie wyspa otoczona płonącymi barykadami. Na scenie całą noc trwały modlitwy na przemian z apelami do Berkutu o wstrzymanie się od działań - mówi w Trójce korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
rozwiń zwiń