Gesty solidarności z Ukrainą mają znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 08:33
W piątek w wielu oknach zapłonęły świece, a w sobotę Amnesty International organizuje maraton pisania listów do władz Ukrainy z apelem o zaprzestanie przemocy i listy z wyrazami solidarności do Ukraińców.
Audio
  • Draginja Nadażdin i Tomasz Czuwara o pomocy dla Ukraińców (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Patryk Michalski o tym, jak Polacy pomagają Ukrainie (Sygnały dnia/Jedynka)
Pogrzeb jednej z ofiar śmiertelnych zajść na Majdanie
Pogrzeb jednej z ofiar śmiertelnych zajść na MajdanieFoto: PAP/EPA/STRINGER

Draginja Nadażdin z Amnesty International Polska wyjaśniała, że to nie są puste gesty. - To jest bardzo ważny przekaz dla Ukraińców, że nie zostali zostawieni sami sobie - mówiła w "Sygnałach dnia" . Tym z Polaków, którzy uważają, że nie powinniśmy pomagać Ukraińcom z uwagi na zaszłości historyczne tłumaczyła w radiowej Jedynce , że na Majdanie opcja radykalna, której obawiają się Polacy, to margines. Według niej, większość demonstrantów walczy o lepszą przyszłość.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>
W Kijowie są wolontariusze Fundacji "Otwarty Dialog", którzy pracują w szpitalach i rozdzielają pomoc, jaką udało się otrzymać. Przedstawiciel Fundacji Tomasz Czuwara zwracał uwagę, że ta pomoc jest niewystarczająca. Organizacja stara się też dokumentować wszystkie przejawy represji na Ukrainie. Jak mówił, chodzi o to, by ofiary tego konfliktu nie zostały zapomniane. Takie przypadki są natychmiast publikowane w internecie. Do polskiego MSZ-u i do Brukseli przekazano już raport z tego, co działo się w Kijowe 18 i 19 lutego. - To służy temu, żeby później wywierać nacisk na polityków - mówił Tomasz Czuwara w "Sygnałach dnia".
Ponadto zorganizowano pomoc prawną dla osób, które do Polski trafiły z Ukrainy w celu zalegalizowania ich pobytu. AI i Fundacja starają się też dotrzeć do Ukraińców, którym kończą się wizy z informacją, że można przedłużyć ich ważność. Trzeba tylko złożyć dokumenty w urzędzie właściwego wojewody.
Goście radiowej Jedynki wyjaśniają, że teraz najbardziej potrzebne jest wsparcie materialne dla poszkodowanych na Ukrainie. Jak można ich wesprzeć i gdzie przekazać datki dowiemy się na przykład ze strony internetowej "Otwartego Dialogu". Najlepiej przekazać pieniądze, bo są kłopoty z przewozem darów rzeczowych.
Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Czytaj także

Danuta Huebner: rozpoczyna się budowanie przyszłości Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 13:29
Wiktor Janukowycz idzie na ustępstwa. Europosłanka Platformy Obywatelskiej Danuta Huebner mówiła w radiowej Jedynce, że teraz czas na ruch opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mer Lwowa: tutaj mieszkają wolni ludzie, którzy mają w sercu Boga

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:36
Andrij Sadowyj jest wyróżniającą się postacią na ukraińskiej scenie politycznej. Jako jedyny mer w kraju nie należy do Partii Regionów Wiktora Janukowycza, poparł protest na Majdanie, a o mieście, którym zarządza mówi się, że jest "wolne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla Ukrainy. Ranni leczeni w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 11:13
Wymagają pomocy chirurgów, okulistów i laryngologów. Głównie mają rany postrzałowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina wciela w życie porozumienie. Majdan nie wierzy Janukowyczowi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 09:12
Parlament Ukrainy zebrał się rano, by pracować nad realizacją zawartego kompromisu. Tymczasem według mediów prezydent Wiktor Janukowycz wyjechał ze swoimi współpracownikami do Charkowa. W piątek na Majdanie żegnano zabitych. Opozycja przedstawiła protestującym warunki porozumienia, wiele osób jednak żąda natychmiastowej dymisji Wiktora Janukowycza.
rozwiń zwiń