Julia Tymoszenko powitana na Majdanie jak bohaterka narodowa

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 21:38
Zwolniona z więzienia Julia Tymoszenko przemawiała ze sceny na Majdanie w Kijowie. Była premier Ukrainy oddała hołd wszystkim demonstrującym i walczącym z reżimem Wiktora Janukowycza.
Julia Tymoszenko po opuszczeniu szpitala więziennego w Charkowie
Julia Tymoszenko po opuszczeniu szpitala więziennego w CharkowieFoto: PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO

Tymoszenko wezwała też protestujących do pozostania na Majdanie do chwili zakończenia reowolucji i zmian we władzach. - Janukowycza i cała tę jego bandę należy przyprowadzić na Majdan - nawoływała była premier.

Julia Tymoszenko opuściła w sobotę szpital więzienny w Charkowie. Najpewniej w tym samym mieście jeszcze kilka godzin temu przebywał Wiktor Janukowycz, który popołudniu został odsunięty od władzy przez ukraiński parlament. Posłowie uznali, że prezydent samowolnie uchylił się od wypełniania obowiązków. Data wcześniejszych wyborów prezydenckich została wyznaczona na 25 maja.

Rezolucję o odsunięcia Janukowycza poparło 328 posłów w 450-osobowej izbie.

Wcześniej w telewizyjnym wywiadzie dla lokalnej stacji z Charkowa Wiktor Janukowycz powiedział, że nie ustąpi i nie wyjedzie z Ukrainy. Według niego wszystkie decyzje, które podejmują opozycjoniści są sprzeczne z prawem. Sytuację na Ukrainie porównał do lat 30. XX wieku w Niemczech, kiedy Adolf Hitler doszedł do władzy. Dzień po podpisaniu porozumienia Janukowycz nazwał opozycję bandytami, a ostatnie wydarzenia – przewrotem.

22.00

Julia Tymoszenko na pewno jest w tej chwili jedną z najlepiej chronionych osób na Ukrainie. Gdy tylko pojawiła się wiadomość, że w tłumie na Majdanie mogą być prowokatorzy, natychmiast obstąpili ją ochroniarze - relacjonuje Radomir Czarnecki.

 

21.00

Julia Tymoszenko powitana na Majdanie jak bohaterka narodowa.

 

20.00

Po wylądowaniu na lotnisku w Kijowie Tymoszenko udała się na ulicę Hruszewskiego, na której były pierwsze ofiary śmiertelne antyrządowych protestów. Z kolei Wiktor Janukowycz, jak twierdzi nowy szef Rady Najwyższej, usiłował uciec samolotem do Rosji. Obecnie przebywa w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju.

 

19.00

Julia Tymoszenko decyzją Rady Najwyższej opuściła dziś więzienie w Charkowie i jest już w Kijowie. Była premier podkreśliła, że teraz nie można zaprzepaścić najwyższego poświęcenia walczących na Majdanie.

 

18.00

Parlament z grona opozycyjnych polityków wybrał nowego szefa MSW, prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Decyzji Rady Najwyższej nie uznaje Wiktor Janukowycz, który uciekł do Charkowa – donosi Paweł Buszko.

 

17.00

Prezydent Janukowycz uważa, że wszystko co obecnie dzieje się w parlamencie jest niezgodne z prawem i podkreśla, że nie podpisze żadnej ustawy. Szczegóły w relacji Radomira Czarneckiego.


 

16.00

Na Majdanie trwa pożegnanie poległych podczas niedawnych starć. Gdy do przebywających tam ludzi dotarła nieoficjalna wiadomość, że prezydent Wiktor Janukowycz podał się do dymisji, rozpoczął się pokaz fajerwerków i okrzyki "Zwycięstwo, zwycięstwo!" – relacjonuje z Kijowa Radomir Czarnecki.

 

15.00

Do Charkowa udał się wysłannik prezydenta Rosji Michaił Margiełow. Szczegóły w relacji Macieja Jastrzębskiego.

 

12.00

Oddziały Narodowej Samoobrony kontrolują dzielnicę rządową w Kijowie. Zarówno siedziba prezydenta w dzielnicy rządowej jak i jego rezydencja pod Kijowem są już pod kontrolą demonstrantów. W budynkach są nieliczni ochroniarze, którzy normalnie wykonują swoje obowiązki. Specjalny wysłannik Polskiego Radia Radomir Czarnecki donosi, że nie dochodzi do żadnych aktów wandalizmu i spięć

 

11.00

Zarówno siedziba prezydenta w dzielnicy rządowej jak i jego rezydencja pod Kijowem nie są już chronione. Mogą tam wchodzić i dziennikarze i kijowianie. W pałacu prezydenckim był Radomir Czarnceki. Nikt nie wie, gdzie jest Wiktor Janukowycz.

 

11.00

Ukraiński parlament rozpoczął posiedzenie bez przewodniczącego. Dotychczasowy szef Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak podał się do dymisji. W parlamencie opozycja będzie się domagać ustąpienia prezydenta. Relacja Pawła Buszki.

 

10.00

Pałac prezydencki w Kijowie wygląda na opuszczony. Jak relacjonuje specjalny wysłannik Polskiego Radia Radomir Czarnecki, który jest na terenie kancelarii Wiktora Janukowycza, budynku pilnują przedstawiciele opozycji

8.50

O znaczeniu podpisanego w piątek porozumienia Krzysztof Renik rozmawiał w Kijowie z ukraińskim politologiem Bohdanem Oleksiukiem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

7.45

Agata Kasprolewicz obserwuje, co dzieje się we Lwowie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

6.50

Noc na Majdanie minęła spokojnie, ale protestujący domagają się ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza i zapowiadają walkę do skutku.

Czytaj także

Sikorski o porozumieniu na Ukrainie: optymalny na ten moment kompromis

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 18:49
W rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Kijowa szef polskiej dyplomacji tłumaczył, że kompromis nigdy nie może zadowolić wszystkich. - Ze swojej natury nikomu nie daje 100 proc. tego, czego by sobie życzył - powiedział Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mer Lwowa: tutaj mieszkają wolni ludzie, którzy mają w sercu Boga

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:36
Andrij Sadowyj jest wyróżniającą się postacią na ukraińskiej scenie politycznej. Jako jedyny mer w kraju nie należy do Partii Regionów Wiktora Janukowycza, poparł protest na Majdanie, a o mieście, którym zarządza mówi się, że jest "wolne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gesty solidarności z Ukrainą mają znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 08:33
W piątek w wielu oknach zapłonęły świece, a w sobotę Amnesty International organizuje maraton pisania listów do władz Ukrainy z apelem o zaprzestanie przemocy i listy z wyrazami solidarności do Ukraińców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22.02.2014 Historyczny dzień na Ukrainie. Tymoszenko: trzeba przyprowadzić Janukowycza na Majdan [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 21:00
Kontrolę nad dzielnicą rządową przejęli demonstranci. Rezydencję prezydenta udostępniono zwiedzającym. Parlament wprowadził w życie konstytucję, uwolnił Julię Tymoszenko i mianował nowego szefa spraw wewnętrznych. Tymczasem zjazd w Charkowie jest gotów wziąć odpowiedzialność za część kraju, a Wiktor Janukowycz ogłosił, że doszło do zamachu stanu i nie ustąpi.
rozwiń zwiń