Minister sportu: w ciągu dwóch lat powstanie zadaszony tor łyżwiarski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 08:08
Po spektakularnych sukcesach polskich panczenistów na igrzyskach w Soczi wiele mówi się o braku w naszym kraju choćby jednego zadaszonego toru treningowego. Andrzej Biernat zapowiedział w radiowej Jedynce, że gdy w 2015 roku będzie kończył kadencję, kryty tor będzie już prawie gotowy.
Audio
  • Andrzej Biernat, minister sportu i turystyki o budowie krytego toru do łyżwiarstwa szybkiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Zimowe igrzyska olimpijskie w Polsce? Relacja Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister sportu Andrzej Biernat
Minister sportu Andrzej BiernatFoto: Wojciech Kusiński/PR

Według ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata nie możemy narzekać na infrastrukturę łyżwiarską w Polsce.

- Mamy cztery tory 400-metrowe, pełnowymiarowe, na których kilka miesięcy w roku można doskonale trenować. Kwestią jest zadaszenie, żeby wydłużyć możliwość trenowania w Polsce do 6-7 miesięcy. Rozmowy na ten temat trwały od kilku lat. Szukaliśmy partnera do takiej inwestycji - powiedział minister.

W "Sygnałach dnia" dodał, najlepszym partnerem byłby samorząd, który później opiekuje się takim obiektem. Jak przyznał Biernat, na razie w tej sprawie odezwała się Warszawa, która chce zadaszyć Stegny, jednak projekty są bardzo kosztowne. Przedział cenowy waha się w granicach 100-150 mln zł.

Soczi 2014 - poznaj polskich medalistów, przeżyj te emocje raz jeszcze >>>

- Koncentrujemy się nad którymś z tych tradycyjnych miejsc, czyli Zakopanem lub Tomaszowem - powiedział Andrzej Biernat. - Myślę, że to zadaszenie toru w najbliższych dwóch latach powstanie - dodał.

Minister sportu skomentował także krytykowaną koncepcję organizacji igrzysk zimowych w Krakowie. Pojawia się wiele głosów, że inwestycje pochłoną miliardy złotych i nigdy się nie zwrócą. - Jeżeli chodzi o bazę sportową, potrzebną do igrzysk zimowych, to wydatek około miliarda złotych. Natomiast otoczenie, infrastruktura drogowa czy kolejowa i tak jest modernizowana i do 2022 roku powstanie, a baza hotelowa jest gotowa w Krakowie i Zakopanem - powiedział Biernat. - Nie widzę tej paniki, która mówi o kosztach związanych z organizacją igrzysk zimowych, bo to są tak naprawdę małe igrzyska - dodał.

Minister sportu mówił także o eliminacjach do piłkarskich Mistrzostw Europy 2016 . Jego zdaniem w grupie z Polską znajdują się jeszcze trzy drużyny o równym poziomie: Gruzja, Irlandia i Szkocja. Gibraltar jest zdecydowanie najsłabszy, a Niemcy znajdują się poza zasięgiem i najpewniej wyjdą z grupy na pierwszym miejscu.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
kaziuk2014-02-25 15:56 Zgłoś
...chociaż za dwa lata to ty bratku nie będziesz już ministrem:-)
kaziuk2014-02-25 15:51 Zgłoś
Trzymam cię bratku za słowo.
Piwosz2014-02-25 11:49 Zgłoś
Rząd nie przysparza sukcesów sportowych, Naród sam daje sobie radę. Widziałem przy niektórych szkołach piękne boiska do uprawiania wielu dyscyplin sportowych,a nie takie jak np. "Orliki". Swego czasu jak istniały Licea Pedagogiczne, to prawie każdy nauczyciel potrafił wraz z uczniami realizować przyszkolne lodowiska. To tak niewiele kosztuje. Ale Panie i Panowie Ministrowie - do tego trzeba mieć serce. Odsyłam Ministra do orędzia Putina do narodu i tam są wskazówki jak rozwijać Kulturę Fizyczną i sport masowy i nie tylko to ... Zamiast kształcić praktyków, to kształcimy teoretyków sportowych i dziennikarskich.

Czytaj także

Soczi 2014: dwa medale Polaków na torze Adler Arena [15. DZIEŃ IGRZYSK]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 19:40
Drużyny łyżwiarek i łyżwiarzy szybkich do sześciu powiększyły polski dorobek medalowy na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Kobiety wywalczyły srebrny medal, a panowie - brązowy. Biegu narciarskiego na 30 km nie ukończyła Justyna Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soczi 2014: wielki dzień polskich panczenistów

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 18:09
Największych emocji w sobotniej rywalizacji na igrzyskach olimpijskich dostarczyli polskim kibicom panczeniści, którzy powiększyli dorobek medalowy "biało-czerwonych" o kolejne krążki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panczeniści czekają na halę, narciarze na trasy...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:09
Czas na inwestycje w sporty zimowe. Czy pojawią się po sukcesach Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi? Zapytamy o to ministra Andrzeja Biernata, który będzie gościem Sygnałów dnia we wtorek 24 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soczi 2014: Zbigniew Bródka wrócił do rodzinnych Domaniewic

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 23:01
Ponad tysiąc osób zebrało się w hali sportowej gimnazjum w Domaniewicach, by przywitać powracającego z Soczi złotego i brązowego medalistę olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewa Bródkę, który nie krył wzruszenia gorącym przyjęciem.
rozwiń zwiń