Krzysztof Luft: opłata audiowizualna jest niezbędna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 10:22
- Nikt w Europie nie wymyślił niczego lepszego - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Luft. Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zaapelował do polityków o przyjęcia ustawy medialnej.
Audio
  • Krzysztof Luft z KRRiT o ustawie medialnej (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Luft w studiu radiowej Jedynki
Krzysztof Luft w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

- Musimy się bronić przed banalizacją i tabloidyzacją mediów. Nikt niczego innego nie wymyślił niż alternatywy w postaci mediów publicznych finansowanych z innym źródeł niż komercyjne - podkreślił w rozmowie z Kamilą Terpiał-Szubartowicz.

Krzysztof Łuft tłumaczył, że Polska jest pod tym względem w ogonie Europy. Zwrócił uwagę, że Czesi mają wprowadzony system opłaty audiowizualnej, która jest powszechna. Zgodnie z założeniami do ustawy medialnej podobny system miałby obowiązywać w Polsce. - Opłata powszechna nie musi być wysoka, ale zasadą jest, że płacą ją wszyscy - powiedział Luft. Jak dodał, chodzi też o łatwy sposób ściągalności, radykalnie wyższy niż obecnie.

Luft przyznał, że w Polsce wzrosły wpływy z abonamentu. Jego zdaniem, ma to głównie związek z windykacją zaległości. - To jest bańka windykacyjna, która prędzej, czy później gwałtownie pęknie. Nagle może się okazać, że środków abonamentowych będzie znacznie mniej. To będzie katastrofa dla mediów publicznych - podkreślił członek KRRiT.

Jednak jego zdaniem, szanse na przyjęcie ustawy medialnej jeszcze w tym roku, by mogła obowiązywać od stycznia 2015 roku, są niewielkie. - Znajomość procesów legislacyjnych nakazuje patrzeć na to z dystansem i bardzo ostrożnie. Byłby to bardzo napięty termin, ale nadal jest możliwy - podsumował Luft.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj, pg

Czytaj także

Jan Dworak: w tym roku zamieńmy abonament na opłatę

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 07:30
Opłatę audiowizualną powinno się wprowadzić jeszcze w tym roku – uważa Jan Dworak, szef KRRiT. Jego zdaniem Polski nie stać na dalsze oddalanie się od Europy w kwestii mediów i kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 12:10
- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów - wyjaśnił minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abonament 2015 - stawki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 08:00
Abonament radiowo-telewizyjny za ten rok wynosi 232,20 zł, a za sam odbiornik radiowy 70,30 zł
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowanie mediów publicznych - kiedy ustawa?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 14:51
Naszymi gośćmi w studiu "Sygnałów dnia" będą we wtorek minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz Adam Krzesiński, sekretarz generalny PKOl.
rozwiń zwiń