Hagia Sofia i Błękitny Meczet. Kilkaset metrów odległości i kilka wieków historii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:31
Stambuł to miasto kontrastów, ale i niezwykłego mariażu Azji i Europy, miejsce na styku kultur i religii. Najlepiej widać to na przykładzie Starego Miasta i zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naprzeciwko siebie stoją tam Hagia Sofia i Błękitny Meczet.
Audio
  • Turolożka Joanna Pietrzak o świątyniach Stambułu. Relacja Krzysztofa Horwata. (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Zatopiony Pałac, dworzec Sirkeci, Bosfor - spacer po Stambule (Sygnały dnia/Jedynka)
Haga Sofia od środka. Widok na sklepienie
Haga Sofia od środka. Widok na sklepienieFoto: PAP/EPA/Archiwum/Bernd Weissbrod

Dla chrześcijan ważniejsza jest Hagia Sofia - Świątynia Mądrości Bożej - która była też wzorem większości bizantyjskich budowli. Za panowania cesarza Justyniana wznosiło ją 10 tys. robotników, dwóch architektów głównych i około 1000 ich pomocników. Budowa rozpoczęła się w roku 532, a ukończona została 5 lat później.

Najbardziej charakterystyczna dla świątyni jest ogromna kopuła, która w kluczu osiąga 55,3 metrów wysokości. Wyróżniają ją wszędzie obecne elementy chrześcijańskie oraz muzułmańskie, których początki sięgają XV wieku. Widać też przepiękne zachowane mozaiki, mieniące się feerią barw i złotem.

Natomiast dla muzułmanów liczy się Błękitny Meczet z którego pięć razy dziennie słychać nawoływanie do modlitwy - ezan. Świątynia została wybudowana w 7 lat na początku XVII wieku i znana jest tez jako meczet sułtana Ahmeda, który był jego fundatorem. Charakterystyczna dla budowli jest dominacja błękitnej kolorystyki, która przeplata się z czerwienią i zielenią. W oczy rzucają się też motywy roślinne i geometryczne.

Wnętrze
Wnętrze Błękitnego Meczetu fot. PAP/EPA/Archiwum/Ton Koene

Kopuła Błękitnego Meczetu jest niższa od tej w Hagia Sofii. Osiąga 43 metry i wspiera się na czterech olbrzymich filarach zwanych słoniowymi nogami. Charakterystycznymi elementami świątyni jest mihrab - wnęka wskazująca kierunek do Mekki oraz mimbar, czyli kazalnica, z której głoszona jest hudba.

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

W czwartek 6 marca zapraszamy do Jedynki na Dzień Turecki. Opowieścią o Hagii Sofii i Błękitnym Meczecie rozpoczynamy Jedynkowe relacje z Turcji. Będziemy też mówić o miejscach związanych z Polską i wystawie, która został otwarta w Stambule w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych, ciekawostek dotyczących polsko-tureckiej wymiany handlowej i edukacyjnej oraz spotkań z przedstawicielami obu narodów.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/asz

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obalenie sułtanatu w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 06:00
3 marca 1924 Tureckie Zgromadzenie Narodowe z Mustafą Kemalem Ataturkiem na czele uchwaliło zniesienie kalifatu. Kraj odciął się od starego, hierarchicznego i konserwatywnego ośrodka władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Polsce opłaca się robić interesy z Turcją

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:40
Jutro rozpoczyna się oficjalna wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Turcji, której celem jest uczczenie 600-lecia nawiązania stosunków polsko-tureckich. Wizyta w Turcji będzie jednak też okazją do promocji polskiego biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Turcji: chcielibyśmy silniejszego poparcia Polski dla unijnych starań Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:29
- W Turcji jest licząca się diaspora polska, co podnosi znaczenie waszego kraju i dlatego wolelibyśmy, aby to poparcie było bardziej słyszalne, głośniejsze. Ale mówiąc to chcę podkreślić, że Polacy i rządy waszego kraju zawsze nam takie wsparcie dawały – powiedział w radiowej Jedynce prezydent Turcji Abdullah Gül.
rozwiń zwiń