Prezydent Turcji: chcielibyśmy silniejszego poparcia Polski dla unijnych starań Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:29
- W Turcji jest licząca się diaspora polska, co podnosi znaczenie waszego kraju i dlatego wolelibyśmy, aby to poparcie było bardziej słyszalne, głośniejsze. Ale mówiąc to chcę podkreślić, że Polacy i rządy waszego kraju zawsze nam takie wsparcie dawały – powiedział w radiowej Jedynce prezydent Turcji Abdullah Gül.
Audio
  • Abdullah Gül o sytuacji na Ukrainie i relacjach polsko-tureckich (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Turcji Abdullah Gul przemawia podczas sesji zamykającej Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji w Ankarze, Turcja, 05.03.2014.
Prezydent Turcji Abdullah Gul przemawia podczas sesji zamykającej "Sympozjum podsumowujące 600 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Turcji" w Ankarze, Turcja, 05.03.2014. Foto: PAP/Jacek Turczyk

W radiowej Jedynce prezydent Gül podziękował Polsce za wspieranie Turcji w staraniach o przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej. Negocjacje akcesyjne z Ankarą trwają od 2005 roku, ale kwestie związane z prawami człowieka, a także nierozwiązany konflikt z Cyprem wciąż są największymi przeszkodami na drodze Turcji do Wspólnoty. Natomiast podczas wczorajszej wspólnej konferencji prezydentów Polski i Turcji Abdullah Gül mówił, że "nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć kolejne rozdziały negocjacji akcesyjnych dotyczące sprawiedliwości, sądownictwa, praw podstawowych oraz bezpieczeństwa”.
Mówiąc o 600-letniej historii polsko-tureckich relacji dyplomatycznych prezydent Turcji podkreślił w "Sygnałach dnia" że "w historii, kiedy Polska i Polacy doświadczali niesprawiedliwości, Turcja wykazywała się silną, solidarną postawą w niesieniu wsparcia”. – Polska jest teraz silniejszym krajem. Jesteście członkiem NATO, zresztą Turcja wspierała proces waszego wstępowania do tej organizacji, jesteście także w Unii Europejskiej – powiedział w radiowej Jedynce prezydent Turcji. Tak długą historię relacji dyplomatycznych między oboma krajami uważa za niezwykły dla stosunków międzynarodowych przykład "głęboko zakorzenionych związków dwóch państw”.
Abdullah Gül odniósł się także do trwającego na Ukrainie kryzysu i nasilającego się konfliktu na Krymie. - Turcja przykłada dużą wagę do tego, co się dzieje na Ukrainie. Krym jest republiką autonomiczną w ramach Ukrainy, a obecność tam muzułmanów, czyli krymskich Tatarów, czyni ten półwysep ważnym dla nas pod tym względem. Nie chcemy dalszej eskalacji wydarzeń na Krymie oraz aby doszło do jakiegokolwiek oderwania się regionu Krymu od Ukrainy – powiedział.
Jego zdaniem wydarzenia na Krymie pokazują, że Unia Europejska ma problem z zaprowadzeniem "stabilizacji i bezpieczeństwa we Wspólnocie i na całym kontynencie Europejskim”. – Turcja jest członkiem NATO, więc wiadomo dokładnie kto jest naszym sojusznikiem, ale nie zapominajmy, że  także jesteśmy krajem leżącym nad Morzem Czarnym, połączonym silnymi więzami z Rosją. Będziemy aktywni i podejmiemy stosowne działania – zapowiedział.

Rozmawiał Michał Żakowski.

>>>Zapis całej rozmowy z prezydentem Turcji

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz/IAR/ag)

Czytaj także

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka nad Bosforem - dwa miejsca, których w Stambule nie wolno pominąć

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 19:36
W centrum kulturalnym Turcji mieszka blisko 14 milionów ludzi. - Stambuł to mozaika pod każdym względem, mozaika kultur i religii - mówi turkolożka Joanna Pietrzak. Miasto poznajemy w ramach przygotowań do Dnia Tureckiego w radiowej Jedynce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-turecki sojusz w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 22:34
Nie może dojść do oderwania Krymu od Ukrainy. To wniosek z rozmów Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Güla.
rozwiń zwiń