X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stambuł: Kloss i Bond nie mogli się spotkać na Krytym Bazarze

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 11:40
Trudno dziwić się popularności Stambułu wśród producentów filmów. Miasto posiada reputację miejsca, w którym zarówno w czasach II wojny światowej, jak i zimnej wojny, toczyła się bezustanna gra wywiadów. Kilkakrotnie zawitał tam agent 007. Miasto odwiedził też rodzimy J-23.
Audio
  • Przewodnik Joanna Pietrzak o Krytym Bazarze w Stambule (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Nie tylko Polacy odwiedzają Turcję. Relacja Krzysztofa Horwata (Sygnały dnia/Jedynka)
Stanisław Mikulski jako Hans Kloss
Stanisław Mikulski jako Hans Kloss

Kryty Bazar w Stambule istnieje od XV wieku, a swoją ostateczną formę uzyskał w wieku XIX. Prowadzą do niego 22 bramy, zajmuje powierzchnię ok. 30 hektarów i można na nim kupić wszystko. To miejsce odwiedzają miliony ludzi. Jednak ze względu na to, że znajduje się na szlaku turystycznym, niekoniecznie są to osoby, które robią tam zakupy.

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

Ten historyczny obiekt był kilkakrotnie niszczony przez pożary i trzęsienia ziemi. Ostatnio ucierpiał  podczas kręcenia scen do filmu "Skyfall" (2012), gdy James Bond (w tej roli Daniel Craig) zniszczył dachówki krytej budowli. Jednak według zapewnień producentów filmu, oryginalne zadaszenie zostało przed wyścigiem na motorach zdjęte i zastąpione repliką, a po zakończeniu zdjęć - ponownie zamontowane.

"Skyfall" nie jest jednak pierwszym filmem ze słynnej serii, którego akcja rozgrywa się na ziemi tureckiej. Wcześniej Stambuł został pokazany w "Pozdrowieniach z Rosji" (1963) oraz filmie "Świat to za mało" (1999).

Natomiast w 1942 roku do Stambułu zawitał inny filmowy super szpieg - Hans Kloss (w tej roli Stanisław Mikulski). W odcinku serialu "Stawka większa niż życie" zatytułowanym "Café Rose" pojechał do miasta wiedząc jedynie, że ma szukać kontaktu w kawiarni. Śledzony, udał się właśnie na Kryty Bazar, gdzie zgubił swój "ogon".

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedynka nad Bosforem - dwa miejsca, których w Stambule nie wolno pominąć

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 19:36
W centrum kulturalnym Turcji mieszka blisko 14 milionów ludzi. - Stambuł to mozaika pod każdym względem, mozaika kultur i religii - mówi turkolożka Joanna Pietrzak. Miasto poznajemy w ramach przygotowań do Dnia Tureckiego w radiowej Jedynce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hagia Sofia i Błękitny Meczet. Kilkaset metrów odległości i kilka wieków historii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:31
Stambuł to miasto kontrastów, ale i niezwykłego mariażu Azji i Europy, miejsce na styku kultur i religii. Najlepiej widać to na przykładzie Starego Miasta i zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naprzeciwko siebie stoją tam Hagia Sofia i Błękitny Meczet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony, Mickiewicz i Bem, czyli polskie ślady w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 09:59
Na terytorium Turcji Polacy organizowali legiony. Jednym z najważniejszych był Legion Kozaków Sułtańskich Michała Czajkowskiego. W Aleppo zmarł gen. Józef Bem, a Stambuł żegnał Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń