X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szefowa pielęgniarek o wypisywaniu recept: nie widzę tego bez zmiany kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 08:40
- Jeżeli będą przewidziane dla pielęgniarek czynności pod tytułem "wypisywanie recept", to jak to będzie umocowane w aktach prawnych - zastanawiała się w radiowej Jedynce dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Audio
  • Grażyna Rogala-Pawelczyk o pracy pielęgniarek i położnych w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Grażyna Rogala-Pawelczyk
Grażyna Rogala-PawelczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Nie powiemy, że nie będziemy wypisywać recept. Świat się zmienia, mamy XXI wiek, a pielęgniarki i położne to grupa wysoko wykształconych specjalistów. Jest jedno "ale", nas jest 5 na 1000 mieszkańców, a - dla porównania - w Szwecji 13 - zaznaczył w "Sygnałach dnia".

W ramach tzw. pakietu kolejkowego, który ma ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz proponuje rozszerzenie kompetencji pielęgniarek. Od 2016 roku otrzymają one możliwość zlecania niektórych badań oraz wypisania recept na wybrane leki, a także ordynowania wyrobów medycznych. Będą też mogły wystawiać recepty w ramach kontynuacji ordynacji lekarskiej.

Bartosz Arłukowicz: zmieniamy całkowicie strukturę leczenia onkologicznego >>>

Przyznanie uprawnień pielęgniarkom będzie wymagało zmian w kilku aktach prawnych, ale - jak zakłada Ministerstwo Zdrowia - dodatkowe szkolenia nie będą konieczne.

- Jeżeli będą przewidziane dla pielęgniarek czynności pod tytułem "wypisywanie recept", to jak to będzie umocowane w aktach prawnych, kto się zajmie pielęgnacją i kto będzie ponosił odpowiedzialność? - zastanawiała się w "Sygnałach dnia" prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dr Grażyna Rogala-Pawelczyk . Jej zdaniem należałoby stworzyć wykaz leków, które bezpiecznie może wypisywać pielęgniarka czy położna, określić warunki, wskazać odpowiedzialność.

W radiowej Jedynce odniosła się także do rozporządzenia ministra zdrowia z grudnia 2012 roku, które wprowadza od 1 kwietnia 2014 nowy sposób ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. - Problem polega na tym, że w rozporządzeniu mówi się o normie minimalnej obsady, co dla niektórych dyrektorów może być wskazaniem, że jeśli mają 2, 3 osoby więcej, należy je zwolnić - powiedziała. Jak wyjaśniła, norma minimalna oznacza liczbę pielęgniarek niezbędną, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentów i wykonać czynności lecznicze, opiekuńcze i pielęgnacyjne.

Dr Grażyna Rogala-Pawelczyk dodała, że środowisko pielęgniarek i położnych rekomenduje przesunięcie wprowadzenia rozporządzenia na koniec roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz, pg)

Komentarze1
aby dodać komentarz
bizNurse2014-04-05 13:04 Zgłoś
No tak, Pan Minister tylko "rzucił hasło", wzorując się niejako na pielęgniarstwie zachodnim. Ale jak ta wizja miałaby wyglądać w praktyce, w polskich realiach? Napisałam kilka scenariuszy i opcji ukazujących wizję tego, jak mogłoby owe wypisywanie recept przez pielęgniarki wyglądać w praktyce. Który scenariusz jest bardziej realny? Który korzystniejszy dla pielęgniarek? Który bardziej opłacalny dla placówek medycznych i rządu? Który lepszy dla pacjenta?

Czytaj także

Hamankiewicz: Arłukowicz oferuje szczątkowy program naprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 09:45
- System ochrony zdrowia jest fatalnie zorganizowany. Ten, który ma ten system zorganizować tak, by nie dochodziło do takich sytuacji jak we Włocławku, ogłasza się wielkim wykrywaczem patologii, co w ogóle nie jest rolą ministra zdrowia - komentował działania ministra Bartosza Arłukowicza dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znikną kolejki do lekarzy? - "Sterniczki" komentują

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 12:30
Resort zdrowia przygotował pakiet propozycji, które mają ułatwić dostęp do lekarzy i skrócić okres od diagnozy do leczenia. Czy to właściwy kierunek zmian zastanawiali się goście audycji radiowej Jedynki "Sterniczki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz: zmieniamy całkowicie strukturę leczenia onkologicznego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 13:20
- Zamierzamy tak przeformułować obecny system, by premiować efekt leczenia, a nie sam fakt leczenia - powiedział w radiowej Jedynce minister zdrowia.
rozwiń zwiń