Szef MSW: koncern HP przyzna się do korupcji w infoaferze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 08:00
- To przełomowy moment w Polsce. Wielki międzynarodowy koncern przyznaje się do tego, że działał korupcyjnie w Polsce – mówi w radiowej Jedynce minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Koncern Helwett-Packard przyznał się do braku nadzoru nad swą polską filią, która jest zamieszana w aferę korupcyjną w byłym już MSWiA.
Audio
  • Minister Sienkiewicz: wielki międzynarodowy koncern przyznaje się do tego, że działał korupcyjnie w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Bartłomiej Sienkiewicz w studiu radiowej Jedynki
Bartłomiej Sienkiewicz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział w "Sygnałach dnia", że koncern HP przyzna się do udziału w tak zwanej aferze informatycznej. Według śledztwa prowadzonego zarówno przez polskie CBA jak i przez służby amerykańskie, koncern miał korumpować polskich urzędników przy przetargach publicznych na systemy informatyczne.

- W sprawie korupcji nie należymy już do Europy Wschodniej, a do krajów Zachodu - zapewnia szef resortu spraw wewnętrznych. Podkreśla, że to nie jakiś urzędnik w byłym już ministerstwie odpowiada za aferę sprzed wielu lat, ale wielki amerykański koncern, bez którego infoafera i korupcja nie byłyby możliwe.
Minister Sienkiewicz dodał, że korupcja w Polsce nie jest problemem tylko urzędników, ale i wielkiego biznesu. - To jego odpowiedzialność, jego kryteria moralności decydują o tym, jaką skalę korupcji mamy w danym kraju - mówi Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister Sienkiewicz ujawnił, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się z prośbą, aby dokonać przeglądu przepisów imigracyjnych w Polsce. - Chodzi o to, żeby stworzyć mechanizmy, pozwalające przyjmować tych obywateli Ukrainy, którzy poszukują nie tylko lepszego życia poza swoim krajem, ale także mają sami w sobie pewną wartość na rynku pracy, która włożona w Polsce mogłaby przynosić pewne korzyści i naszemu państwu - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że wiele krajów zachodnioeuropejskich prowadzi podobną politykę imigracyjną. Na razie MSW nie notuje wzmożonego napływu uchodźców z Ukrainy.

Szef resortu MSW zapewnia, że nie ma najmniejszego powodu, aby ograniczać mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim. - Polska zawsze starannie odróżnia to, co jest polityką państwa od relacji międzyludzkich - mówi minister. Jego zdaniem, polsko-rosyjskie relacje międzyludzkie są znakomite. Dlatego, także z powodów ekonomicznych, Polska jest zainteresowana, aby mały ruch graniczny trwał w niezmienionej postaci.

Bartłomiej Sienkiewicz mówi też o zwalczaniu stadionowego bandytyzmu.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera korupcyjna. Zarzuty i aresztowania

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 18:39
Eleganckie gabinety w państwowych urzędach zamieniają na areszt. CBA zapowiada, że afera korupcyjna wokół państwowych przetargów dopiero się rozkręca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nielegalni imigranci w Polsce mogą poprawić swą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 18:23
Pochodząca z Ukrainy słuchaczka od 8 lat nielegalnie przebywa w Polsce. Od września tego roku jej córka powinna pójść do szkoły, ale nie ma numeru PESEL. - Gdzie i do kogo powinnam się zwrócić? - pyta w audycji Janusza Weissa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSW obiecał klubom piłkarskim wsparcie w walce z pseudokibicami

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 14:34
Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że te z klubów Ekstraklasy, które odważą się walczyć z bandytyzmem na stadionach, mogą liczyć na pełne wsparcie. Zapowiedział też zaostrzenie dotychczasowych przepisów.
rozwiń zwiń