X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zemke: utrzymanie wspólnego stanowiska Unii wobec Rosji będzie bardzo trudne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 08:17
Eurodeputowany SLD Janusz Zemke zauważa w radiowej Jedynce, że stosunek państw Unii do wydarzeń na Ukrainie zależy od stopnia powiązań gospodarczych tych państw z Rosją.
Audio
  • Janusz Zemke: utrzymanie wspólnego stanowiska państw Unii wobec Rosji będzie trudne (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Zemke
Janusz ZemkeFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Parlament Europejskiego ma przyjąć w czwartek rezolucję w sprawie Ukrainy, w której ma zwrócić uwagę Rosji na łamanie prawa poprzez mieszanie się w sprawy Ukrainy. Ale będzie to jedyna rzecz, która łączy autorów rezolucji.

Janusz Zemke, eurodeputowany, były wiceminister obrony, zauważa, że w trakcie prac nad projektem rezolucji dało się zaważyć różne podejście do wydarzeń na Ukrainie przez parlamentarzystów z różnych państw. Są państwa takie jak Polska, które naciskają na bardziej zdecydowane kroki wobec Rosji i są przedstawiciele państw, które apelują o wstrzemięźliwość. - Wydaje mi się, że z czasem utrzymanie takiego samego podejścia państw Unii do rozwoju sytuacji na Ukrainie będzie coraz trudniejsze - przewiduje gość "Sygnałów dnia". Ocenia, że im dalej kraj leży od Ukrainy tym bardziej liczy się jego gospodarka, nie solidarność europejska. A część państw jest bardzo silnie powiązana gospodarczo w Rosją. Eurodeputowany daje przykład Cypru, który przyznaje, że jakiekolwiek sankcje wobec Rosji i ewentualne retorsje grożą załamaniem gospodarczym tego państwa.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Parlament Europejski chce wysłać na wschód Ukrainy misję obserwacyjną. Również na planowane 25 mają wybory prezydenckie ma pojechać taka misja, choć nie jest pewne, czy wybory odbędą się w wyznaczonym terminie.
Janusz Zemke zastanawia się na ile obecne władze Ukrainy są w stanie kontrolować sytuację. Wskazuje, że działalność separatystów nie jest spontanicznymi wystąpieniami i odbywa się przy pasywnej postawie milicji i służb porządkowych. Zemke przypuszcza, że Rosja ma na celu doprowadzenie do ustanowienia na Ukrainie państwa federacyjnego. Miałaby wówczas wpływ na wschodnie regiony. Moskwa chce również zniechęcić Kijów do zbliżenia z Unią Europejską.
Były wiceminister nie sądzi, aby NATO rozmieściło na terytorium Polski i innych państw na wschodzie Europy dodatkowe oddziały wojska. Przypuszcza, że zapowiedziana przez szefa Paktu większa obecność Sojuszu na wschodzie będzie polegała na wzmocnieniu obrony przeciwlotniczej, wysłaniu większej liczby samolotów, w tym wczesnego ostrzegania AWACS oraz zmagazynowaniu, także na terytorium Polski, większej ilości sprzętu.
Zdaniem europosła dobrze się stało, iż nie zostały zerwane kontakty dyplomatyczne z Rosją i może dojść do zapowiedzianego na czwartek spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy w towarzystwie szefów dyplomacji USA i UE. Ale nie sądzi, aby te rozmowy przyniosły jakikolwiek rezultat.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(ag/asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
pons2014-04-17 08:58 Zgłoś
Znany jest rysunek Andrzeja Mleczki, który przedstawia żyrafę i nosorożca w - by tak rzec - pozycji prokreatywnej. Podpis Mleczki pod tym rysunkiem głosi: "Obywatelu nie [siej pieprzu] bez sensu". To najlepszy komentarz do wypowiedzi wielu polskich polityków, których kulminacją, wykwitem jest to oto zdanie pana Zemke: "dobrze, iż nie zostały zerwane kontakty dyplomatyczne z Rosją i może dojść do zapowiedzianego na czwartek spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy w towarzystwie szefów dyplomacji USA i UE. Ale nie sądzi, aby te rozmowy przyniosły jakikolwiek rezultat." Jak widać, pan Zemke uważa spotkanie za niecelowe, zatem bez sensu, ale zarazem jest zdania, że to dobrze". Panie Zemke - puknij się pan w czoło, bo tym sposobem katastrofy kosmicznej nie wywołasz, a może rozum odzyskasz.

Czytaj także

17.04.2014. Kerry: będą sankcje wobec Rosji, jeśli nie wypełni zapisów porozumienia [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 23:32
Na wschodzie Ukrainy trwa akcja przeciwko separatystom. W Genewie zakończyły się rozmowy Moskwy, Kijowa, Waszyngtonu i Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama ostrzega Rosję: wojna nie jest nam potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 07:25
- Konsekwentnie powtarzałem, że za każdym razem kiedy Rosja podejmować będzie kroki zmierzające do destabilizowania sytuacji na Ukrainie i naruszania jej suwerenności, ponosić będzie konsekwencje - powiedział prezydent USA w wywiadzie dla telewizji CBS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON w Waszyngtonie. Będzie więcej amerykańskich wojsk w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 07:49
Minister obrony narodowej spotka się w czwartek w Waszyngtonie z szefem Pentagonu Chuckiem Hagelem.
rozwiń zwiń