Kościół prawosławny to Kościół zmartwychwstania

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 10:07
Według teologii Kościoła prawosławnego Wielkanoc to święto świąt. - To najważniejsze święto - mówi w radiowej Jedynce Tomasz Tarasiuk z portalu cerkiew.pl.
Audio
  • Tomasz Tarasiuk o Wielkanocy i społeczności prawosławnej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Tomasz Marciniuk o prawosławnych zwyczajach wielkanocnych (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mojepodlasie.cba.pl

Tomasz Tarasiuk wyjaśnia, że okres liturgiczny całego roku jest skoncentrowany na zmartwychwstaniu. - Nie mamy nabożeństwa, w którym nie mówi się o zmartwychwstaniu - tłumaczył w "Sygnałach dnia". Jego uwieńczeniem jest Noc Paschalna.

Tomasz Tarasiuk opisuje, jak wygląda przejście od Wielkiej Soboty do Wielkiej Niedzieli w Kościele prawosławnym. Wierni spotykają się o 23.30 i uczestniczą w krótkim nabożeństwie jeszcze nie świątecznym. O północy rusza uroczysta procesja. Jej uczestnicy trzykrotnie okrążają świątynię, po czym wraz z kapłanem zatrzymują się przed drzwiami cerkwi. - Drzwi są zamknięte, symbolizują otchłań piekła - wyjaśnia Tarasiuk. Kapłan trzykrotnie puka w drzwi, odpieczętowuje je i następuje uroczyste wejście do świątyni, co ma symbolizować wejście do raju. Następnie rozpoczyna się nabożeństwo, które trwa około trzech godzin i jest w całości śpiewane.
Po nabożeństwie rozpoczyna się świętowanie. Gość radiowej Jedynki opowiada, jak wygląda prawosławne świętowanie, jakie potrawy znajdują się na stole.

W tym roku katolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc w tym samym terminie. Tak samo będzie w 2017, 2025 i 2028 roku. Tarasiuk podkreśla, że łatwiej jest świętować razem, kiedy jest się mniejszością w większości. Choć trudno powiedzieć, ilu prawosławnych jest w Polsce, bo nikt ich nie liczył. Społeczność tę szacuje się na ok. 500 tysięcy. W ocenie gościa Jedynki ich liczba się zmniejsza. To nie tylko Podlasie, bo prawie tylu samo prawosławnych jest na Mazowszu. Ostatnio w cerkwiach można spotkać coraz więcej emigrantów ze wschodu.
Tomasz Tarasiuk działa w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnych, które pomaga osobom zagrożonym marginalizacją.  Zauważa, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przyjechać do Polski z zamiarem osiedlenia się w naszym kraju. Są to w większości Ukraińcy z zachodu Ukrainy, ale ostatnio zwiększa się liczba ludzi ze wschodu i południa.
Cerkiew.pl to serwis internetowy społeczności prawosławnej w Polsce.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag/asop)

Czytaj także

Wielkanoc. Wiara i zmartwychwstanie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 06:05
Dla chrześcijan zmartwychwstanie Jezusa jest naczelnym dogmatem wiary. Chrześcijanie czczą to wydarzenie w największym swoim dorocznym święcie, jakim jest Wielkanoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniedziałek wielkanocny: odrodzenie do nowego życia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 23:50
- Na ten dzień Kościół przedłuża naszą radość płynącą ze Zmartwychwstania, żebyśmy nasiąknęli tą Prawdą. Śmigus dyngus zaś jest pewną intuicją ludową, przełożeniem prawdy płynącej z naszego chrztu, woda jest bowiem symbolem nowego życia, odrodzenia – tłumaczy znaczenie poniedziałku wielkanocnego ks. Krzysztof Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólne święta trzech religii. "To wyjątkowa sytuacja"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 18:00
W tym roku katolicy, prawosławni i żydzi obchodzą najważniejsze święta swoich religii w tym samym terminie. Wielkanoc i Święto Paschy zwykle dzieli kilka tygodni. Dlaczego w tym roku jest inaczej?
rozwiń zwiń