Jacek Saryusz-Wolski: istnieje realna groźba zamknięcia dostaw gazu z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 09:00
- Pretekstem dla Rosji byłoby nierozliczenie się Ukrainy. Pamiętajmy, że gaz to broń Rosji i rdzeń jej polityki wschodniej. Jednak w ogromnym stopniu zależy ona od Unii Europejskiej, która kupuje od niej ogromne ilości gazu. Dlatego właśnie w tym trójkącie rozegra się ta sprawa – mówił w Jedynce eurodeputowany PO.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski o możliwym konflikcie energetycznym między Rosją a Unią Europejską (Sygnały dnia/Jedynka)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W piątek 2 maja ma dojść w Warszawie do spotkania konsultacyjnego przedstawicieli Rosji, Komisji Europejskiej i Ukrainy ws. uniknięcia kryzysu dostaw gazu do Europy. - To spotkanie odbywa się w ramach tzw. mechanizmu wczesnego ostrzegania ustanowionego po wielkim kryzysie pomiędzy Unią a Rosją w 2009 roku - wyjaśnił w "Sygnałach dnia" Jacek Saryusz-Wolski.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

W tej chwili Rosja oczekuje od Ukrainy zapłacenia wielu miliardów dolarów za gaz, który nie został nawet odebrany. Jeszcze w kwietniu natomiast Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla Ukrainy, do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. - To próba przyparcia Ukrainy do muru. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zdecydował o ofiarowaniu Ukrainie 17 mld dolarów założył, że cena za gaz wyniesie 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Te liczby po stronie żądań rosyjskich szybują w górę i co chwila są inne. Gazprom wystawił Ukrainie rachunek na 11,3 mld dolarów, a premier Miedwiediew mówił ostatnio nawet o 16 mld dol. - podkreślał gość Jedynki.

W środę doszło do spotkania Donalda Tuska z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, który w pełni poparł utworzenie unii energetycznej w Europie. Zdaniem Jacka Saryusz-Wolskiego, głos Polski w tej sprawie zaczyna być w Europie coraz lepiej słyszany. - Rysuje się zgoda, że trzeba pójść w kierunku polskiej propozycji, żeby Unia Europejska razem występowała w sprawach gazu, razem go kupowała i dzieliła się zapasami w sytuacjach kryzysowych, a także zdywersyfikowała źródła i trasy przesyłu - stwierdził wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NATO: Rosja to nasz przeciwnik, nie partner

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 23:28
- Rosjanie zadeklarowali, że NATO jest ich przeciwnikiem, dlatego my też musimy teraz traktować Rosję nie jako partnera, ale bardziej jako adwersarza - mówi zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

02.05.2014 Krew na ulicach Odessy. Wielu zabitych [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 23:14
Dramatyczne wydarzenia na południu Ukrainy. W pożarze domu związków zawodowych w Odessie zginęło 38 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zakręci kurek z gazem? Ważne spotkanie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 13:09
W stolicy mają odbyć się w piątek rozmowy Unia Europejska-Rosja-Ukraina na temat bezpieczeństwa dostaw rosyjskiego gazu do Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaceniuk: przed Ukrainą 10 decydujących dni, najbardziej niebezpiecznych w historii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 07:55
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w wywiadzie dla dziennika "Financial Times”, że to Rosja inspirowała pierwszomajowe starcia w Doniecku.
rozwiń zwiń