Janusz Palikot: euro ważniejsze niż tarcza antyrakietowa

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 08:18
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", europejską walutę należy traktować nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale też militarnych i politycznych.
Audio
  • Janusz Palikot: euro ważniejsze niż tarcza antyrakietowa (Jedynka/Sygnały dnia)
Janusz Palikot
Janusz PalikotFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Euro da Polsce bezpieczeństwo. Przykład Ukrainy pokazuje, że atak na ten kraj jest tyle wart, ile będzie ekonomicznie kosztował Zachód. Im bardziej Polska zintegruje się z Zachodem, tym bardziej będzie bezpieczna - powiedział Janusz Palikot w Jedynce.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja komitet wyborczy Europa Plus - Twój Ruch przedstawił projekt zmian ustawy zasadniczej. Znalazły się wśród nich m.in. zapisy umożliwiające przyjęcie przez Polski euro. - Obecna nie dopuszcza wprowadzenia w Polsce euro. Nie jest to jednoznaczne. Trzeba zmienić status Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego - zauważył Palikot.

Jego zdaniem, w konstytucji trzeba też wyraźniej oddzielić państwo od Kościoła i wypowiedzieć m.in. konkordat. - Nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy mieć dzisiaj tak niekorzystną dla Polski umowę, która daje ogromne przywileje Watykanowi, a niewielkie Warszawie - powiedział. Zmiany miałyby też dotyczyć spraw światopoglądowych m.in. związków partnerskich. - Ta debata nas czeka. Mam nadzieję, że Polska do strefy euro wstąpi. W związku z tym otworzy się też dyskusja na temat innych elementów obecnej konstytucji. Polska potrzebuje nowej konstytucji na miarę XXI wieku - podkreślił Palikot w radiowej Jedynce.

>>>Zapis całej rozmowy

Propozycje tych zmian Palikot określa jako RP+. - Była IV RP, niech będzie RP na plus.  Rzeczpospolita, która zrobi z Polski państwo zachodnie z rozwiązaniami, o których ludzie marzą - mówił Palikot w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

Lider Twojego Ruchu tłumaczył, że jego pretensje do premiera Donalda Tuska dotyczą również tego, iż w Polsce przez ostatnie siedem lat można było zmienić wiele praw, które niewiele by kosztowały, a dałyby milionom ludzi poczucie bardziej godnego życia. Wymienił w tym kontekście: in vitro, liberalizację aborcji, związki partnerskie, edukację seksualną w szkołach, Konwencję Przeciwko Przemocy wobec Kobiet i Kartę Praw Podstawowych. - To nie wymagało żadnej rewolucji. Niestety, premier tego nie zrobił, bo kieruje się, tak jak Machiavelli, myśleniem w kategoriach władzy, a nie tego, co ludziom można zaoferować - podsumował Palikot.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/asz

Czytaj także

Konwencja koalicji Europa Plus Twój Ruch. Palikot: euro jest tarczą antyrakietową, jest armią

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 19:15
- Wszyscy w Polsce jesteśmy patriotami. Wszyscy kochamy Polskę i chcemy żyć w Polsce i dla Polski. Niestety, coraz częściej - zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej - dobiegają nas pytania nie o to, czy chcemy żyć dla Polski tylko czy jesteśmy gotowi dla niej umrzeć - mówił Janusz Palikot, podczas konwencji koalicji Europa Plus Twój Ruch, podsumowującej kampanię do PE.
rozwiń zwiń