X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Bosak: Parlament Europejski jest instytucją fasadową

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 08:37
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", UE nie jest organizacją demokratyczną, a Parlament Europejski jest do niej dobudowany na siłę i jest atrapą.
Audio
  • Krzysztof Bosak: Parlament Europejski jest instytucją fasadową (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Bosak w studiu radiowej Jedynki
Krzysztof Bosak w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konceki/ Polskie Radio

- Nie wybiera Komisji Europejskiej, nie ma też inicjatywy ustawodawczej. Nie ma kompetencji, które posiada każdy normalny parlament - powiedział kandydat Ruchu Narodowego w eurowyborach.

Krzysztof Bosak tłumaczył, że Parlament Europejski jest cenny jedynie jako forum wymiany opinii pomiędzy europejskimi politykami. - Uważamy, że na tym forum powinni być też eurosceptycy szczególnie, że w tym roku, 25 maja, zostanie wybrany najprawdopodobniej najbardziej eurosceptyczny parlament w historii UE - powiedział. Jego zdaniem jest możliwe, że parlamentarna grupa złożona z narodowców będzie silniejsza niż np. grupa zielonych lub liberałów.

Zdaniem Bosaka, celem Ruchu Narodowego jest dokonanie zmian w Polsce poprzez powołanie partii o wyrazistych celach i ich realizacja. - Natomiast na arenie europejskiej żądamy traktatu repatriacyjnego, który wprowadzi w życie zasadę pomocniczości, na której podobno oparta jest UE - powiedział. Jak tłumaczył, chodzi o to, by UE nie zajmowała się niczym, co nie jest niezbędne do jej istnienia, a wszystkie sprawy niższego szczebla były załatwiane w państwach narodowych. - Zgodnie z naszą koncepcją UE zajmowałaby się ochroną granic zewnętrznych i wspólną polityką celną. Nie ma potrzeby, żeby zajmowała się czymkolwiek więcej  - powiedział Bosak.

Również w tym kontekście, zdaniem Bosaka, mówienie o unii energetycznej jest fikcją. Przypomniał, że w ramach prawa unijnego istnieje wspólnota energetyczna. Zapisy o niej są jednak martwe, bo najważniejsze państwa UE mają rozbieżne interesy energetyczne. W przypadku Francji jest to oparcie się na energetyce atomowej, a w przypadku Niemiec przechodzenie na odnawialne źródła energii. - Niemcy wiążą duże nadzieje ze sprzedażą tych technologii takim państwom jak Polska, która jest przymuszana do odchodzenia od energetyki węglowej. Poza tym Niemcy mają jedne z najniższych cen na zakup gazu od Rosji, a my mamy jedne z najwyższych - powiedział Bosak. Jego zdaniem, interesy te są tak daleko rozbieżne, że mamienie wyborców, iż silne państwa zrezygnują ze swoich przywilejów, które mają w kontaktach z Rosją na rzecz państw słabszym jest mrzonką. - To nie nastąpi - powiedział.

>>>Zapis całej rozmowy

Bosak skrytykował też program Partnerstwa Wschodniego. Jego zdaniem projekt promowany przez Polskę i Szwecję, a skierowany do państw Europy Wschodniej, nie spełnił oczekiwań. - Był dobry w tym sensie, że wprowadziliśmy tematykę wschodnią do polityki europejskiej. Natomiast z wpływami rosyjskimi w tej części świata nie wygra się poprzez robienie projektów kulturalnych, szkoleń z zakresu rozwijania samorządności i promowania praw człowieka - podkreślił kandydat Ruchu Narodowego w eurowyborach. Bosak tłumaczył, że Rosja operuje twardymi narzędziami w polityce obronnej i energetycznej, a UE nie potrafiąc się nimi posługiwać przegrywa rywalizację. - Partnerstwo Wschodnie to nie jest ten kaliber broni, którego trzeba użyć w stosunkach międzynarodowych - podkreślił Bosak w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Ruch Narodowy uważa również, że w UE nie ma miejsca na wspólną europejską dyplomację. Dowodem na to mają być konflikty w Libii i na Ukrainie, podczas których - zdaniem Bosaka - UE nie odegrała żadnej roli. - Państwa europejskie mają na tyle rozbieżne polityki, że nie są  zdolne do prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej. Możemy jedynie mówić o politykach poszczególnych państw jak np. Niemiec, Francji i Polski, a nie UE - podkreślił. Ruch Narodowy opowiada się też za odrzuceniem pakietu klimatycznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" od poniedziałku do soboty od godz. 6 do 9. Zapraszamy do słuchania!

tj/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
kaziuk2014-05-14 13:19 Zgłoś
Brawo Narodowcy, tylko w Was nadzieja zmienić Rzeczypospolitę!

Czytaj także

Korwin Mikke: Unię Europejską trzeba zniszczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 19:39
- Mury Jerycha padły od trąb jerychońskich wiec trzeba dużo trąbić, a Unia się rozwali - tak o swojej roli w Parlamencie Europejskim mówi w "Pulsie Trójki", ubiegający się o fotel eurodeputowanego, Janusz Korwin-Mikke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot: euro ważniejsze niż tarcza antyrakietowa

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 08:18
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", europejską walutę należy traktować nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale też militarnych i politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: polityka prorodzinna powinna być polityką całej UE

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 08:29
Wiceprezes PiS zapewnia w radiowej Jedynce, że aktualny jest postulat jej partii dotyczący wspomagania rodzin zasiłkiem na dzieci w wysokości 500 złotych.
rozwiń zwiń