Włoskie Cassino żyje obchodami zwycięskiej bitwy wojsk gen. Andersa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 08:50
70 lat temu, 17 maja 1944 roku, rozpoczął się decydujący szturm oddziałów II Korpusu polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa zakończony zdobyciem ruin klasztoru na Monte Cassino. Był to przełomowy moment w ofensywie wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.
Audio
  • Obchody 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino (Sygnały dnia/jedynka)
Klasztor na Monte Cassino
Klasztor na Monte CassinoFoto: PAP/Leszek Szymański

Cassino - kilkunastotysięczne miasteczko leżące u stóp wzgórza, na którym leży klasztor Monte Cassino - żyje obchodami 70. rocznicy bitwy. - To najważniejsze dni we współczesnej historii Cassino. Do obchodów tej rocznicy przygotowywaliśmy się od dawna - mówi jeden z miejskich radnych.

Historia w portalu polskieradio.pl >>>

Kalendarz uroczystych obchodów jest bardzo bogaty. W czwartek 15 maja po raz pierwszy w historii kolarze uczestniczący w słynnym wyścigu Giro d'Italia kończyli etap na klasztornym wzgórzu. W planach jest jeszcze bieg na Monte Cassino i odsłonięcie pomnika generała Władysława Andersa. Finałem natomiast będą uroczystości w niedzielę 18 maja, na które przybędą oficjalne delegacje z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Nowej Zelandii.

Aby przybliżyć historię bitwy o Monte Cassino młodszym mieszkańcom, w wielu miejscach miasta prezentowane są zdjęcia z tamtego okresu.

Z okazji 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino inaczej zabrzmi hejnał mariacki >>>

Do Cassino wybrał się specjalny wysłannik radiowej Jedynki Krzysztof Kuzak.

pg

Czytaj także

Prezydent: bitwa pod Monte Cassino była bitwą o polską wolność

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:35
Z okazji 70. rocznicy bitwy Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystościach przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino przy Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monte Cassino – najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:00
- 18 maja to moment rozpoczęcia natarcia. Moment, którego nie można zapomnieć. Wieczorem, góry przed nami się zapaliły. Przygotowanie artyleryjskie - jak okiem sięgnąć jedna wielka łuna ognia - wspominał żołnierz II Korpusu, uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
rozwiń zwiń