X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 10:17
- Jeżeli na jednej szali położymy ryzyko działań ubocznych szczepienia, takich jak spuchnięcie ręki, ból, stan podgorączkowy, czy nawet gorączkowe drgawki, a na drugiej szali - powikłania z powodu niezaszczepienia, to nie ma wątpliwości, co wybrać - mówił w Jedynce prof. Andrzej Radzikowski.
Audio
  • Prof. Andrzej Radzikowski o tym jak groźne może okazać się nieszczepienie dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)
Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić
Foto: Glow Images/East News

Gość "Sygnałów dnia" podkreślał, że najgroźniejsza dla dzieci w Polsce jest obecnie tzw. posocznica, czyli sepsa połączona najczęściej z zapaleniem opon mózgowych. Są trzy bakterie, które wywołują tę chorobę.

- Jedna nazywa się pałeczka hemofilna. Dzięki Bogu, mamy powszechne szczepienia i większość dzieci jest zaczepiona przeciwko tej bakterii. Natomiast dwie kolejne bakterie w dalszym ciągu stanowią ogromne niebezpieczeństwo, szczególnie pneumokok. Druga bakteria to meningokok, również niezwykle groźna. Nawet jeżeli dziecku uda się uratować życie, to zostanie ono kaleką. Albo będzie głuche albo upośledzone umysłowo albo chore na padaczkę czy porażenie mózgowe albo na kilka tych rzeczy na raz - tłumaczył pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom są płatne. Prof. Andrzej Radzikowski przyznał, że wielu lekarzy nie zaleca rodzicom ich wykupienia, bo się krępuje. - Mnie nieraz też aż głos więźnie w gardle, gdy muszę namówić wielodzietną rodzinę na tak duży wydatek, ale wiem, że tak powinienem zrobić - podkreślał specjalista chorób dziecięcych.

Gość Jedynki zapewnił, że sam szczepi wszystkie swoje wnuki "na wszystko co jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia za konieczne i niezbędne". - To jest chyba najlepszy argument, bo przecież nie robiłbym krzywdy moim najukochańszym osobom - przekonywał prof. Radzikowski.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie liczba nieszczepionych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:21
W ubiegłym roku 7000 dzieci nie miało obowiązkowych szczepień - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. W 2012 roku nie zaszczepiło się 5300 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarz pediatra: nie bój się zaszczepić swoje dziecko

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:20
- Większość rodziców, którzy są przeciwko szczepieniom swoich pociech, nie przyjmuje do wiadomości dowodów naukowych popartych setkami tysięcy badań. Odrzucają je, opierając się na tym, co powiedziała sąsiadka - stwierdziła w radiowej Jedynce dr Marzena Gajewska.
rozwiń zwiń