X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Zemke: UE nie może wyłącznie polegać na NATO i USA

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 09:12
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", Europa musi w większym stopniu wziąć na siebie odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.
Audio
  • Janusz Zemke: UE nie może wyłącznie polegać na NATO i USA (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Zemke
Janusz ZemkeFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

- Czy jest normalną rzeczą, że 300 mln Amerykanów ma finansować bezpieczeństwo 500 mln Europejczyków, z których znaczna część boi się 140 mln Rosjan? - pytał Janusz Zemke w radiowej Jedynce.

Eurodeputowany SLD przypomniał, że jego partia opowiada się za większą integracją UE i za tym, żeby UE miała swoje zdolności obronne. - Państwa europejskie przez ostatnie 10 lat zredukowały o 40 proc. wydatki na wojsko, a Rosja je podwoiła. Zdolności europejskie do obrony własnego terytorium są dzisiaj niewystarczające. Trzeba o tym głośno mówić i tego się domagać - tłumaczył Zemke w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem . Jego zdaniem leży to w interesie Polski tym bardziej, że nasz kraj nie jest położony w środku Europy. - Jesteśmy państwem granicznym. To co dzieje się obok nas jest ważne dla całej UE - powiedział Zemke.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że w celu poprawy europejskiego bezpieczeństwa należy przede wszystkim posiadać wspólne rozpoznanie. - Wszystko zaczyna się od informacji - podkreślił. Drugim elementem europejskiego bezpieczeństwa powinien być sztab, który analizowałby zagrożenia, a trzecim siły szybkiego reagowania. - W sumie rzecz polega na determinacji UE, żeby stworzyła zdolności obronne. Nie może być tak, że UE będzie polegać wyłącznie na NATO. Musi też polegać na sobie. Za bezpieczeństwo własne musimy w pierwszym rzędzie odpowiadać my, a nie tylko liczyć na naszego wielkiego sojusznika, który jest od nas kilka tysięcy kilometrów - tłumaczył Zemke.

Janusz Zemke mówił też w "Sygnałach dnia" o koncepcji unii energetycznej, którą przedstawił premier Donald Tusk.

Donald Tusk w "Sygnałach dnia" o bezpieczeństwie energetycznym >>>

Jego zdaniem jest to bardzo ważny projekt i dobrze się stało, że Polska jest aktywna w tej dziedzinie. - Energia to nie jest tylko zwykły handel, wiąże się również z bezpieczeństwem - powiedział. Jadnak jego zdaniem, jeżeli Polska chce być w tej dziedzinie aktywna to powinna złożyć propozycję powołania komisarza UE ds. energii. Zemke uważa, że odpowiedzialność za ten sektor na poziomie europejskim powinien objąć Polak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy z Januszem Zemke

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Bosak: Parlament Europejski jest instytucją fasadową

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 08:37
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", UE nie jest organizacją demokratyczną, a Parlament Europejski jest do niej dobudowany na siłę i jest atrapą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kalinowski: notowania PSL to też element tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 09:21
Gość "Sygnałów dnia" jest przekonany, że ludowcy wejdą do Parlamentu Europejskiego. - Niemal przed każdymi wyborami nasze notowania oscylują wokół progu wyborczego. Póki co jesteśmy jedynym ugrupowaniem parlamentarnym od 1989 roku, które istnieje i nie zmieniło nazwy - powiedział Jarosław Kalinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Donald Tusk: Polska może przetrwać długi kryzys gazowy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 07:31
Gaz jest strategicznym elementem bezpieczeństwa całej Europy, nie tylko przedmiotem biznesu. Europa musi zmienić nastawienie – mówił w radiowej Jedynce premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń